HPV Türkiye

Ağız İçi Siğiller

Ağız İçi Siğiller

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir virüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

HPV

HPV (insan papilloma virusu) cinsel münasebet geride bıraktığımız en süregelen virus tarzıdir.

HPV kadınlarda sık sık rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalarda ağız kanserine de sebep bulunduğu görülmüştür.

Ağız kanserleri sık sık 40 yaşın üzerinde meydana çıkmakta, erkeklerde bayanlara göre 2 kat daha çok görülmektedir.

Ağız kanserlerinin sebebi olarak sigara

Ağız kanserlerinin sebebi olarak sigara,tütün ürünleri çiğneme, alkol ve HPV virüsü bulunduğun görülmüştür. Bu kanser sık sık dil,ağız tabanı,dudak ve diş etlerinde görülür.

HPV virusunun 200 dan çok tarzı mevcuttur.Özellikle HPV 16 kanser vakalarında görülen tipdir. Bu virus oral seks yolu ile bulaşabilmektedir.Ağız mukoza yapısı genital bölge mukozası ile benzer yapıda olup bu virusun yerleşmesine ve siğile benzer lezyonlar meydana gelmesine namacıyla olur.

Yapılan ilişkilendirilmesi takım çalışmalarında oral seks yapan ve HPV virusu olan hastalarda kanser vakaları 3 kat çok görülmüştür. Sigara ve alkol tüketimi bu seviyesi daha da arttırmaktadır.

Birden çok partneri olan kadın hastalarda HPV virusu %90 seviyesinda görülmektedir. Ağız kanserleri heryıl 10.000 kişide görülmektedir.

Özellikle bekareti mühim bulunduğu toplumlarda oral seks sık sık uygulanmaktadır.Bu yolla bulaşan HPV virüsünü meme başı görünümünde siğillere sebep olmaktadır. Ağız İçi Siğil Bu dokular birtakım etkenler de eklendiğinde ağız kanserine dönüşebilir.Ağız kanserlerinin bütün kanserler içersinde görülme sıklığı %2-5 seviyesindadır.

HPV’nin en sık namacıyla bulunduğu bulgu genital bölümde görülen siğillerdir. Ciltten hafif kabarık, yumUşak olan bu siğiler cinsel bölgeyi meydana getiren deride, vajina ile makat arasında, anüs etrafında, bacakların iç kısmında, penis ucunda ya da etrafında görülebilir. Ağız İçi Siğil resimleri Anal ya da oral seks ardından ağız içi ve makat içersinde de siğiller meydana çıkabilir. Bazı hallerde vajina içersinde ve rahim ağzı üzerinde de siğiller olabilir.

Ağız İçi Siğil resimleri: Korunma

HPV virüsü oral ve anal seks de dahil olmak üzere her türlü cinsel ilişki ve ciltten cilde ilişki yolu ile de rahatlıkla bulaşabildiğinden cinsel açıdan aktif olan kadın ya da erkek herkes HPV enfeksiyonları yönünden risk altındadır. Fakat birtakım şahıslarda risk daha yüksektir. Bunlar:

• Yaşamının rastgele bir döneminde aniden çok partneri olanlar.

• Partneri daha eskiden aniden çok kişiyle ilişkita bulunmuş şahıslar

• Cinsel yaşantısı erken yaşta başlayanlar

• Kendisinde ya da partnerinde halen ya da daha eskiden diğer türde cinsel yolla bulaşan hastalık hikayesi olan

• HPV’den korunmanın en etkili yolu riskli şahıslar ile beraber olmamaktır. Rahim ağzı kanserleri amacıyla aşı programı uygulanmaktadır bu aşı ağız kanserleri amacıyla de denenmektedir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !