Dikkat HPV Virüsü!

Dikkat HPV Virüsü!

Dikkat HPV Virüsü!, HPVye dikkat edin tedavi olun, Genital siğillere dikkat edin tedavi olun, Genital siğillere kesin çözüm, HPV Aşı tedavisi yorumları.

Dikkat HPV Virüsü! HPV “Human Papilloma Virus”, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yapabilen, condyloma acuminatum,  isminde olan siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna yol açan ve servikal kanserle ilişkili olduğu kati olarak saptanmış bir virüstür.

HPV’nin 200 civarında türü vardır. HPV’nin ortalama 20 türü genital enfeksiyonlara niçin olmaktadır.

Bazı tipleri elde ve ayaklarda siğillere niçin olurken, bazıları da cinsel bölgede ortaya çıkan genital siğillere başka bir adıyla kondiloma yol açarlar.

HPV’nin “Human Papilloma Virus”, bazı türleri ise hanımlarda rahim ağzındaki hücrelerde ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek değişimlere niçin olabilirler.

HPV “Human Papilloma Virus”

HPV “Human Papilloma Virus”, bulaştıktan sonrasında 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölge ve & yada anüs çevresinde sayıları ve büyüklükleri değişken siğillerin “kondilom” oluşmasıyla emare verir.

Belirtiler bireysel özelliklerden etkilenir ve bilhassa erkeklerde tümüyle belirtisiz seyredebilir. Oral genital sex uygulamalarında ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilir.

Kimi zaman hanımlarda da HPV enfeksiyonunun tek emaresi pap smear testinde HPV enfeksiyonuna özgü hücresel anormallikler bulunmasıdır “kailositoz” virüs ile temas eden herkeste enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz.

Virüs bir kere vücuda girdiken sonrasında uzun seneler sessiz kalabilir.

Cinsel yönden etken olan herkeste görülebilir ve birçok cinsel etken şahıs HPV için taşıyıcı olabilir.

HPV ile temas olup, bulaşma olduktan sonrasında ne olursa olsun hastalık ortaya çıkmaz.

%70 1 YIL İÇİNDE %90 2 YIL İÇİNDE HPV vücudun kendi müdafa sistemi tarafınca etkisiz hale getirilir.

Öteki bir olasılık ise virüsü alan kişide uzun süre hiçbir belirtinin ortaya çıkmamasıdır. Fakat bu durum hastalığı yaymayacağı anlamına gelmez ve ilişkide bulunmuş olduğu kişilere virüsü bulaştırabilir.

Bu duruma sessiz enfeksiyon denilir. HPV’yi hiçbir emare vermeden taşıyan kişilere de “portör” doğrusu taşıyıcı adı verilir.

HPV “Human Papilloma Virus”, ile temas ve bulaşma olduktan sonrasında genel anlamda dış genial bölgede ufak siğiller ortaya çıkar.

Siğiller yumuşak, ciltten kabarık, pembe-beyaz renkli karnabahar benzeri oluşumlardır.

Tek ya da grup halinde olabilir. Vajina içi ve makat çevresinde de görülebilir. Anal ya da oral sex sonrası ağız içi ve makat içinde de siğiller görülebilir.

Ağrı olmaz, kaşıntı ve yanma yapabilir.

Eğer tedavi edilmezse, genel anlamda devamlı olarak gelişme be yayılma eğilimleri vardır.

Çoğunluk vücudan nemli ve sıcak bölgelerine doğru yayılma gösterir. Ortalama 200 tipi bulunan HPV’ nin 30 kadar tipi alt genital bölgede enfeksiyona sebep olur.

Genital bölgede kanserle ilgisi olup olmamasına bakılırsa genital HPV tipleri iki gruba ayrılırlar;

*** Düşük  riskli HPV tipleri  “6,11,42,43,44,54,61,70,72 ve 81”Kanserle ciddi bir ilişkisi yoktur.
*** Yüksek riskli HPV tipleri “16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82” bilhassa rahim ağzı,vagina, vulva, anüs ve penis kanserlerine niçin olabilir.

Genital siğillerden en sık rastlanan tipler “% 90” HPV 6 ve HPV 11’dir.

Genital bölgede rastlanan siğillerin % 85-90 HPV tip 6 ve 11 mesuldür.

Rahim ağzı kanseri olan kadınlardan en sık rastlanan tip HPV 16, ek olarak “serviks kanseri” rahim ağzı kanserinin % 80 den tip 16,18,31 ve 45 mesuldür.

Hpv nasıl Bulaşır?

HPV “Human Papilloma Virus”, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Genital bölgeyi enfekte eden HPV’ler temas kanalıyla kolayca yayılırlar.

Bulaşma için tam bir cinsel ilişki olmasına gerek kalmamıştır. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir.

Oldukça nadiren cinsel yol haricinde doğum esnasında anneden bebeğe geçebildiği ve kontamine eşyalardan, genel wc, duş şeklinde hijyenik olmayan ortamlardan da bulaşabildiği bildirilmektedir.

Etken genital lezyonların varlığından bulaşıcılık en yüksektir.

Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonrasında da, tekrardan siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da o oranda azalmaktadır.

Hpv Tedavi Edilebilinir mi?

HPV’nin “Human Papilloma Virüs” kati bir tedavisi yoktur fakat ortaya çıkabilen patolojiler tedavi edilebilir.

HPV vücuda birkez girdiğinde yaşam boyu burada kalır denilirken, günümüzde meydana getirilen DNA incelemeleri HPV virüse ilişkin genetik materyalin 6-24 ay içinde vücuttan tamamen atılabildiğini göstermektedir.

Fakat kimde HPV nin kalmış olduğu, kimde ise atılmış olduğu belli değildir. Burada en mühim unsur kişinin bağışıklık sistemidir.

HPV’nin en sık yol açmış olduğu patoloji olan genital siğil doğrusu kondilomlar yakılarak ya da dondurularak tedavi edilebilirler. Oldukça büyük boyuttaki siğiller ise bölgesel uygulanan kremler ile tedavi edilebilir.

Genital siğillerin tedavi edilmesi tekrar çıkmayacağı anlamına gelmez.

Tekrardan ortaya çıktıklarında yeniden tedavi gerekir. Tedavinin ne şekilde olacağına, siğillerin yaygınlığına, yerleşim yerlerine bakılırsa hanım doğum uzmanı tarafınca karar verilir.

Kondilomda en oldukça uygulanan ve başarıya ulaşmış olan yöntem lezyonun yakılması ya da dondurulmasında yakılma işleminde elektrokoter kullanılır.

Dondurma işleminde “kriyotergar” sıvı nitrojen ya da karbondioksit kullanılır.

Laser cerrahiside başarı ile uygulanmaktadır. Kondilom “siğil” tedavisinin amacı yalnız görülen lezyonları ortadan kaldırmakla sınırlıdır.

Siğillerin tedavisi HPV virüsünün bulaşıcılığı ve yayılmasını azaltmaktadır. Kondilomlar tümüyle ortadan kalksa da HPV enfeksiyonu hücrelerin içinde gizli saklı bir halde yaşamını sürdürebilir.

Tedavi sonrası tekrardan genital siğiller ortaya çıkabilir ve çıkarsa yeniden tedavi edilmeleri gerekir. Tekrarlama eğilimi virüsün genetik tipine ve kişilerin bağışıklık sisteminin gücüne bağlıdır.

Bundan dolayıdır ki, bazı kişilerde genital siğil ortaya çıkıp tedavi edildikten sonrasında yaşam boyu tekrarlamazken bazı kişilerde ise sık aralıklarla siğiller ortaya çıkar.

Hpv’den Korunma Yolları

HPV virüsü oral ve anal sex de dahil her türlü cinsel ilişki, sürtünme yolu ile ilişki, ciltten cilde temas yolu ile bulaşabileceğinden cinsel yönden etken olan hanım ve adam hepimiz HPV enfeksiyon açısından risk altındadır.

Prezervatif HPV’ye karşı tam koruma sağlamaz, enfeksiyon prezervatifin kapladığı alan haricinde da bulunabilir ve ciltten cilde temas ile bulaşabilir.

HPV’den korunmanın en etkili yolu riskli kişiler ile beraber olmamaktır.

Fakat adamların büyük bir kısmında HPV emare vermediği ve genital siğil gözlenmediği göz önünde bulundurulacak olursa en azından genital siğil varlığı ve şüphesi durumunda cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

HPV enfeksiyonu taşıyan bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmak ne olursa olsun o kişide HPV’ye bağlı genital siğil çıkacağı anlamına gelmez.

Burada virüsün genetik tipi ve kişilerin bağışıklık sistemi ehemmiyet taşır. Kişiler arası farklılık sebebi ile bazı kişilerden bağışıklık sistemi HPV virüsü ile savaşım edebilir ve ortadan kaldırabilir ve virüs asla bulaşmayabilir.

En iyi koruma, cinsel olarak etken hale gelmeden yada HPV’ye maruz kalmadan ilkin HPV aşısı yaptırmaktır

HPV anneden bebeğe geçer mi?

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonunun hamilelikte anneden bebeğe geçmesi hala oldukça oldukça tartışılan bir mevzudur. Bilhassa enfeksiyonun riskinin zamanlaması, yönü ve büyüklüğü hakkında tartışmalar vardır.

HPV ile enfekte olmuş anneden gebelik ve doğum esnasında bebeğe de bulaşabildiği bilinmektedir.

Genital HPV’li bayanların bebeklerinde %80’ine kadar HPV DNA’sı, geniz ve ağız mukozasında saptanabilir ve bu aylarca yada senelerce sürebilir.

Bundan dolayı neticeleri can bunaltıcı olabilecek HPV enfeksiyonu ile savaşım cinsel etken dönemden ilkin aşılama ile yapılmalıdır.

HPV AŞISI:

Günümüzde 3 çeşit HPV aşısı bulunmaktadır: 2’li (bivalent) aşı, 4’lü (quadrivalent) aşı ve 9’lu (nonavalent)

HPV aşısı.

Devletimizde dörtlü HPV aşısı Gardasil ve ikili aşı Cervarix bulunmaktadır. Dokuzlu aşı 2014 senesinde FDA onayı almıştır.

• Piyasadaki ilk HPV aşısı Gardasil, Merck tarafınca üretilmiştir ve dört değişik HPV türüne karşı koruma sağlamaktadır.

Bu koruma, HPV-16 ve HPV-18’i kapsar ki bu 2 HPV türü serviks kaserlerinin
%70’ine niçin olmaktadır. HPV-16 ek olarak baş-boyun kanserleri ile ilişkilendirilmiştir.

Gardisil ek olarak HPV-6 ve HPV-11’e karşı da koruma sağlar ve böylelikle genital siğillerin %90’ına karşı koruma sağlar.
• GlaxosmithKline tarafınca üretilen Cervarix dünya genelinde birkaç yıl kullanıldıktan sonrasında 2009’da ABD’de kullanıma onaylanan ve yalnızca yüksek riskli HPV türleri 16 ve 18’e karşı koruma sağlamaktadır.

Dolayısıyla genital siğillere karşı koruyamamaktadır. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün bir araştırması, Cervarix’in tavsiye edilen üç doz aşının ikisinin korunmak için kafi olabileceğini göstermektedir.

Üçüncü dozun ilk enjeksiyondan altı ay sonrasında uygulanmasından dolayı hasta tarafınca atlanması ihtimaller içinde olduğundan bu dikkat çekici bir buluştur.

Ek olarak da Cervarix’in uygulandıktan sonrasında 7 yıl süresince
etkili olduğu görülmektedir.

• HPV Tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı koruma sağlaması için Gardasil 9 geliştirilmiştir.

HPV aşısı uygulama önerileri

• Kızlarda ve hanımlarda 9-26 yaş içinde; adamların ise 9-21 yaş aralığında aşı yaptırmaları önerilir.
• HPV aşısı bağışıklığında yaş önemlidir. Aşının yapılmasında her iki cins için en ideal yaş 11-12 olarak
tavsiye edilmektedir. Sadece doktorunuz aşının 9 yaşından itibaren yapılmasını önerebilir.
• İlk cinsel temastan ilkin HPV aşısı yapılması önemlidir. Şu sebeple aşı yardımıyla HPV’ye maruz kalmamış
çocuklarda en yaygın görülen 4 HPV tipine karşı %100 koruyuculuk sağlanması mümkün olacaktır.

• İlk HPV aşısının, 11-12 yaşlarında rutin olarak başlatılması önerilmektedir. 9-14 yaş arasındakiler için ise
aşının 2 doz olarak yapılması planlanıp ve ikinci dozun ilk dozdan 6 ila 12 ay sonrasında verilmesi önerilmektedir.

• 9-14 yaş içinde olup ta, 6 aydan daha kısa bir sürede 2 doz HPV aşısı yaptıran çocuklar ve gençlere
üçüncü bir dozun uygulanması önerilmektedir.

Sadece bu yaş gurubu için yapılmış iki doz aşı arasındaki sürede minimum 6 ay geçmişse 2 doz verilmesi kafi olacağı bildirilmiştir.

• 15-26 yaş grubunda aşılamaya süregelen gençler ve genç yetişkinlerin kansere yol açan HPV
enfeksiyonlarına karşı korunmak için HPV aşısını 3 doz yaptırmasının uygun olacağı bildirilmiştir.

• Zayıf bağışıklık sistemine haiz 9-26 yaş arası her iki cins çocuk ve gençlerin aşılarını üç doza tamamlaması önerilmektedir.

Günümüzde 3 çeşit HPV aşısı bulunmaktadır: 2’li (bivalent) aşı, 4’lü (quadrivalent) aşı ve 9’lu (nonavalent) HPV aşısı. Gebelik esnasında bayanların aşılanması önerilmemektedir.

Eğer hanım HPV aşısı olduğunda hamileyse ve sonrasında farkettiyse, 2. ve 3. aşıları doğum sonrasına ertelenmesi önerilmektedir.

Doğrusu aşı başlamadan ilkin gebelik testi yapılmasına da gerek kalmamıştır.

Sadece gebelik esnasında HPV aşısı olanlarda gebeliğe müdahale gerektirecek bir yan tesir yada zararı dokunan olduğuna dair bir kanıt yoktur.

HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir