Hpv Haber

Hpv Haber Türkiye HPV virüs tedavisi

Hpv Haber Yeni tedavi yöntemleri güncel, Genital siğillerin çözümü, Bitkisel kürler iyileşenler kurtulanların forumlarda yorumları Hızlı çözümü bitki kürler Human Papilloma Virus Türkiye, HPV virüs tedavisi, Genital Siğil Tedavisi Türkiye

Hpv Haber, Hpv Haber güncel, Human popiloma virüs, hakkında izahat sayfası HPV Forum, yardım Genital siğil Türkiye topluluk yorumlar, düşünceleri

Hpv Haber. Açılımı Human Papilloma Virus

Hpv Haber. Açılımı Human Papilloma Virus, genital bölgeyi infekte eder ve condyloma acuminata adındaki genital siğillere neden olur. (HPV Haber HPV virüs tedavisi)

Tüm serviks, vulva ve vajina kanserlerinin büyük bölümünün oluşumunda baş rol oynadığı kati olarak saptanmıştır ek olarak erkeklerde penis kanserine yol açabilir. 200 den fazla değişik tipi var ve bunların ortalama 30-40 tipi genital sistemi infekte eder.

HPV’nin değişik tiplerini iyi mi sınıflandırıyoruz ve bu değişik sınıfların yarattıkları semptomlar yada emareler değişik mı olur? (HPV virüs tedavisi)

Değişik hpv tiplerini onkojenitesine kısaca kanser oluşturma olasılığına bağlı olarak iki gruba ayırıyoruz yüksek riskli grup ve düşük riskli grup.

Düşük riskli gruptaki HPV tip 6 ve 11 tüm genital siğillerin oluşumundan görevli olan tiplerdir .

Yüksek riskli gruptakiler ise bilhassa HPV tip 16, 18, 31, 33, 35 ,45 ve 58 dünyadaki rahim ağzı (serviks) kanserlerinin %95’inden sorumludurlar, bunların da içinde tip 16 en kanserojen olanıdır. (HPV virüs tedavisi)

HPV human papilloma virüs iyi mi bulaşır? (HPV virüs tedavisi)

Bulaşma cilt, mukoza yada vücut sıvısı temasıyla olur kısaca tam cinsel ilişki koşul değil fakat cinsel ilişkiyle bulaşma riski fazlaca daha çok, birlikteliğin şekli bulaşma riskini fazla etkilemez.

Vajinal ilişkide olduğu benzer biçimde, anal ve oral ilişkide de bulaşma olur, sürtünme yöntemiyle olan ilişkide de bulaşma olur. (HPV Haber HPV virüs tedavisi)

ilişki esnasında siğillerin bulunması bulaştırıcılığı arttırır, HPV’nin cinsel olmayan geçişleri ise ender de olsa ihtimaller içindedir, sözgelişi ortak wc yada infekte cisim kullanımı benzer biçimde.

HPV’nin sebep olduğu genital siğiller hangi bölgelerde çıkabilirler? (HPV Haber HPV virüs tedavisi)

Tüm genital bölgede siğiller çıkabilir, bu siğiller derhal tedavi edilmezse hızla gelişme ve yayılma gösterebilirler, vajinanın haricinde vulva dediğimiz bölgede yerleşebildikleri benzer biçimde vajinanın içinde de yerleşebilirler.

(HPV virüs tedavisi) Anal ilişkide anüsün çevresinde, oral ilişkide ağız mukozasında da siğiller ortaya çıkabilir.

HPV’li hamile, bebeğine bulaştırabilir mi? (HPV virüs tedavisi)

Konjenital HPV infeksiyonu anneden bebeğe vertikal geçişi oldukça ender, olduğu takdirde de bebekte siğiller doğumda vardır yada 1 ile 3 yıl içinde gelişebilirler.

HPV infeksyonu sezaryen doğumu gerektirir mi?

Hpv’li anne de düzgüsel doğumda,doğum kanalından geçen bebek hpv virüsünü kapabileceği benzer biçimde doğum kanalında olan düyük bir siğil doğumu engelleyebilir,

dolayısıyla etken enfeksiyonu yada vajinasında büyük siğili olan anne de sezaryen doğum yapılmalı.

etken enfeksiyonu olmayan,gebelik öncesi ve esnasında hpv enfeksiyonu açısından temiz annelerde ise düzgüsel doğum düşünülebilir.

HPV infeksiyonu daima emare verir mi?

Hayır, latent kısaca sessiz infeksiyon şeklinde kalabilir.

HPV’nin siğil den başka emareleri var mı?

Bu virus ek olarak p.smear testinde hücre değişikliklerine yol açabilir, bu değişmiş hücrelere koilositoz denir bunlarda HPV’ye özgü hücre değişimleri, ek olarak kanserojenik hücre değişikliklerine niçin olabilir.

HPV infeksiyonu yaygın mı?

Genital HPV, en yaygın cinsel yolla bulaşan infeksiyondur bilhassa genç ve 25 yaşlarının altındaki bayanlarda.

İnfeksiyona yakalanma açısından kim daha fazlaca risk altında?

Yaşamı süresince ve şuanda olan cinsel partnerlerinin sayısı, bu sayı arttıkça risk de artar hem de partnerin multipartnerli olması yada fazlaca sayıda hanımla ilişki de bulunmuş olması risk faktörüdür ek olarak ilk cinsel ilişki yaşlarının erken olması bir risk faktörüdür.

Teşhisi iyi mi konur?

Klinik lezyonların görülmesi yada sitoloji ve kolposkopi sonuçlarıyla HPV’den kuşkulanılabilir fakat HPV’nin kati tanısı HPV DNA’sının saptanmasıyla konulabilir.

günümüzde en sık kullanılan teknik hibrid capture 2, fakat bu bir tarama yada rutin kontrol değildir.

Pratikte genç bir hanımda tipik bir siğil yada smear sitolojisinde HPV’ye özgü hücresel değişimler yada rahim ağzı kanseri var ise

HPV infeksiyonu olduğu varsayılır ve HPV testiyle doğrulama gereksizdir.

Tedavisi var mı?

HPV infeksiyonunun kati tedavisi yoktur, virüs vücuda bulaştıktan sonrasında yaşam boyu vücutta kalabileceği benzer biçimde birkaç yıl içinde kendi kendini sınırlayıp vücuttan atılabilir,

bu durum bağışıklık sisteminin gücü ve virüsün hastalık oluşturma gücüyle direkt alakalıdır, kiminde infeksiyonun kalıcı olup olmayacağı bilmek mümkün değil.

Tedavi bir tek infeksiyonun yarattığı patolojik durumlara uygulanır, kanserse kanser tedavisi, siğilse siğiller tedavi edilir, siğiller yakılarak(koterizasyon), dondurarak(krio), lazer yada kremlerle tedavi edilebilirler,

siğiller bir kere tedavi edildiğinde tekrar yaşam boyu çıkmayabileceği benzer biçimde, tekrarlayabilir de ve her tekrarladığında tedavi edilmesi gerekir, tedavi yöntemini

hanım doğum uzmanı siğilin sayısı yaygınlığı büyüklüğü ve lokalizasyonuna gore belirler.

Korunma yolları nedir?

Bulaşma riskini azaltmak için bir ekip önlemler alınabilir bunlarda;

1- Yaşam şekliyle ilgili değişim yapmak:
HPV açısından riskli olan yada genital siğilleri olan kişiyle cinsel ilişkiden uzak durmak.
İlk cinsel ilişki yaşını geciktirmek.
Cinsel partner sayısını sınırlamak.

2- Aşılar: aşılar koruyucudur kısaca oluşmuş hpv infeksiyonunu yada oluşmuş siğilleri iyileştirmez, fakat HPV virüsüyle karşılaşmamış birini HPV’nin bazı mühim tiplerine karşı korur.

Aşı HPV virüsünü nötralize eden antikorları açığa çıkarır infeksiyonun yerleşmesini ve serviks kanserinin gelişimini önler.

Daha ilkin dediğimiz benzer biçimde 100 den fazla HPV tipi var, aşı bunların hepsine karşı etkili değil fakat insanda en fazlaca siğil ve rahim ağzı(serviks) kanserine yol açan

tiplere karşı koruyuculuğu oldukça yüksek, meydana getirilen geniş çalışmalarda aşının HPV tip 6, 11, 16 ve 18’in oluşturabilecekleri vulva ve vajivayı da içeren genital siğiller ve servikal kanserlere karşı %90-100 oranında koruyucu olduğu gösterilmiştir.

Aşı kimlere ve kaç yaşına kadar uygulanabilir?

Aşılama pratikleri tavsiye komitesi, (HPV Haber HPV virüs tedavisi) HPV aşısının 11-12 yaşındaki kızlara rutin olarak uygulanmasını önermekte ve cinsel etken olsun yada olmasın 9-25 yaş arasındaki hanımlarında aşılanmasını önerir.

25 yaşından büyüklere aşı uygulanabilir mi?

uygulanabilir fakat yaş ilerledikçe koruyuculuk azalır.

Aşı en fazlaca kimde koruyuculuk sağlar?

İlk cinsel ilişki den ilkin meydana getirilen aşı %100’e yakın koruma sağlayabilir, (HPV Haber HPV virüs tedavisi) sadece geçmişte cinsel ilişki ya da HPV ile ilgili hastalık öyküsü, aşılama için bir engel teşkil etmez bundan dolayı aşılamada hedeflenen HPV tipleriyle karşı karşıya gelme olup olmadığı belirsiz.

Prezervatifin korunmada yeri var mı? Hpv Haber

(HPV Haber HPV virüs tedavisi) Prezervatifler HPV’ye karşı korumada etkili değil.

HPV’nin niçin olduğu serviks kanserinden korunmak için yapabileceğiniz bir şey var mı?

Hpv Haber periyodik jinekolojik muayene fazlaca mühim,

(HPV Haber HPV virüs tedavisi) cinsel olarak etken olan tüm bayanlar senede iki kere jinekoloğa gidip periyodik jinekolojik muayeneden geçmesi lazım,yıl de minimum bir kere muhakkak pap smear testi yaptırması lazım.

Hpv Haber hpv taşıyan bayanlar bu mevzuda daha da dikkatli olmaları gerekir,

sende minimum iki kere pap smear testi yaptırmaları gerek,pap smear sonucu bozuk çıkarsa smear alma sıklığı arttırılır ve lüzumlu tedaviler düzenlenir.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. (HPV Haber HPV virüs tedavisi)

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir