HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV Belirtileri Nelerdir? HPV ile temas ve bulaşma olduktan sonrasında ne olursa olsun hastalık ortaya çıkmaz.Aslına bakarsak bir çok kişide HPV vücudun kendi müdafa sistemi tarafınca etkisiz hale getirilir.

Bir başka olasılık da virüsü alan kişide uzun süre hiçbir emare ortaya çıkmamasıdır. Şahıs senelerce hatta kimi zaman ömrü süresince hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir.

Sadece bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunmuş olduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu durum latent ya da sessiz enfeksiyon olarak adlandırılır.

HPV’nin en sık niçin olduğu emare genital bölgede görülen siğillerdir

Ciltten hafifçe kabarık, yumuşak olan bu siğiler cinsel bölgeyi oluşturan deride, vajina ile makat içinde, anüs çevresinde, bacakların iç kısmında, penis ucunda ya da çevresinde görülebilir.

Anal ya da oral sex sonrasında ağız içi ve makat içinde de siğiller ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda vajina içinde ve rahim ağzı üstünde de siğiller olabilir.

HPV ve Rahim ağzı kanseri ilişkisi

HPV enfeksiyonaları virüsün türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi adında olan bazı değişimlere niçin olabilirler.

Düşük riskli tipteki virüsler genel anlamda PAP smearda ortaya çıkan CIN ve SIL benzer biçimde değişimlere niçin olurlarken yüksek riskli tipler uzun dönemde rahim ağzı kanserine niçin olabilirler.

Araştırmalar çözümün bulunduğunu gösteriyor

Meydana getirilen araştırmalar rahim ağzında HPV’ye bağlı değişiklik saptanan hastaların %90’ına yakınında 2 yıl içinde belirtilerin ortadan kalktığını ve HPV’nin takip eden smear testlerinde saptanamadığını ortaya koymuştur.

Kalıcı enfeksiyon ise serviks şu demek oluyor ki rahim ağzı kanseri açısından en mühim risk faktörünü oluşturur.

Smear Testlerini dikkatsizlik etmeyin

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada hanımlarda görülen kanserler içinde 2. sırada yer alır ve öldürücü bir kanserdir. Buna rağmen kanser türleri içinde önlenebilir olması açısından ayrı bir öneme haizdir.

Serviks kanserini önlemenin tek ve en rahat yolu tertipli aralıklarla meydana getirilen smear testleridir. Smear testinde CIN ya da SIL olarak tanımlanan anormallikler saptandığında biopsi yapılarak tanı kesinleştirilir.

Hemen sonra hastalığının derecesine nazaran rahim ağzındaki değişime uğramış bölge LEEP ya da konizasyon adında olan rahat ameliyatlar ile çıkartılır ve ondan sonra tertipli kontrollere başlanır.

CIN ya da SIL’in ileri evre olması durumunda eğer şahıs ailesini tamamlamış ve başka çocuk istemiyorsa ya da 40’lı yaşar civarındaysa rahimin alınması da bir öteki tedavi alternatifidir.

HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir