Hpv Aşıları Soru Cevap

Hpv Aşıları Soru Cevap Türkiye

Hpv Aşıları Soru Cevap, Hpv Aşıları Soru Cevap, Siğil yorumları, HPV geçermi? HPV nin bitkisel kürü nedir? Genital siğillere kesin çözüm nedir? Makat siğilleri, Dilde siğiller ilaçlar HPV Forum Türkiye’de, HPV Virusu, Human Papilloma Virüs, Papilloma Virüs, Genital Wart, Rahimde Ascus hastalığı HPV

Hpv Aşıları Soru Cevap HPV AŞISI RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI HPV virüs Tedavisi

Hpv Aşıları Sual Yanıt: Human Papiloma Virus (HPV) ABD’de en sık görülen cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasındadır. Bu ülkede HPV virusu her yıl 6.2 milyon insana bulaşmaktadır.

HPV’nin hanım nüfusta her ne kadar bazı mühim hastalıklara sebep olduğu bilinmekte ise de erkeklerde de hastalıklara niçin olmakta yada bayanlara bulaştırılmaktadır.

Gardasil HPV aşısı canlı virus taşımayan bir aşı olup 6 aylık süre içinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri ve genital siğillere yol açan 4 tip viruse karşı yüksek derecede etkin bir aşı olarak kabul edilmektedir.

HPV virüs Tedavisi Aşı hangi yaş aralığında yapılmalıdır?

HPV aşısı 12-26 yaş içinde genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir.

HPV virüs Tedavisi Niçin bu kadar genç yaşta önerilmektedir ?

Cinsel yaşam başlamadan ilkin ve HPV tiplerinden her hangi biri ile karşılaşmamış olmak aşıdan en yüksek korunmayı sağlamaktadır.

HPV virüs Tedavisi Cinsel aktivitesi olanlarda aşı yararlı mıdır ?

Cinsel yaşamı başlamış olan hanımlarda aşı koruyucu olmasına karşın, cinsel teması olmamış kişilere bakılırsa daha azca korunmaktadırlar.

Bunun sebebi cinsel yaşamı başlamış olanlarda bazı HPV tipleri bulaşmış olabileceğinden aşının koruma gücünde azalma oluşmaktadır.

Buna karşın herhangi bir HPV tipinde bulaşma olsa dahi öteki 3 tipe karşı korumanın devam etmiş olduğu görülmektedir.

Niçin 9-26 yaş arası şeklinde bir aralık sözkonusudur ?

HPV aşısının etkinliği ile ilgili emek harcamalar başlangıç olarak bu yaş aralığını kapsamış ve yetkili ilaç denetim kurumları tarafınca sertifiye edilmiştir.

Kısa sürede 26 yaş üstüne emek harcamalar başlamış, bazı sonuçlar elde edilmiştir. Halen ilaç izin komisyonları 9-26 yaş aralığını esas almaktadır. (CDC guidelines 2006).

Erkeklerde aşı yapılabilinir mi? Hpv Aşıları Soru Cevap

Kanıta dayalı tıp açısından erkeklerde HPV aşısına ilişkin kati bir kanıt hemen hemen kafi değildir.

Dolaylı veri ve bulguların ışığı altında penis, anüs kanseri ve genital siğil şeklinde patalojiler üstünde yararları olacağı düşünülmektedir.

Bilimsel çalışmaların seyrine bakılırsa adamların aşılanmasının, hanımefendileri da bazı kanser tiplerinden dolaylı olarak koruyacağı düşünülmektedir.

Fakat elimizde kati kanıtlar olmaması sebebi ile hemen hemen erkekler üstünde aşılama protokolleri söz mevzusu değildir.

Hamile hanımefendiler aşı olabilir mi? Hpv Aşıları Soru Cevap

HPV aşısı halen gebelerde önerilmemektedir. Gebelerde ve anne karnındaki bebekler üstünde, aşının yan tesirleri üstüne kafi kanıt ve araştırmalar yoktur.

Bugüne dek meydana getirilen emek harcamalar, gebelerde ve yeni doğan üstünde istenmeyen etkilerini göstermemiş olmasına karşın ,mevcut emek harcamalar kati kanıt açısından yetersiz kalmaktadır.

Mevcut bilgiler, gebeliğin sona ermesinden sonrasında aşıların başlamasını yada eksiklerin tamamlanmasını önermektedir.

Aşının ilk dozu yapıldıktan sonrasında gebeliğini fark eden gebelerin öteki aşılarını gebeliğin sonlanmasından sonrasında devam etmesi gerekmektedir.

HPV aşısının etkinliği ne kadar? HPV virüs Tedavisi

HPV aşısı 4 tip viruse karşı yüzde yüz koruma sağlamaktadır. Bu 4 tip virüsün oluşturabileceği serviks, vulva ,vagina prekanseröz oluşumlarını ve genital siğillerini engellemektedir.

Yukarıda belirtilen bu yüksek oranlı koruma 9-26 yaş içinde 4 tip HPV enfeksiyonu ile asla karşılaşmamış kişileri kapsamaktadır.

HPV’ nin 4 tane tipinden her hangi biri ile karşılaşmış bireylerde bu koruma oranları düşmektedir. HPV aşısının mevcut prekanseröz lezyonları yada genital siğilleri tedavi edici özelliği kesinlikle yoktur.

Koruyucu tesir ile tedavi edici tesirleri karıştırmamak son aşama önemlidir.

HPV aşısı kaç yıl süre ile koruyuculuğunu devam etmektedir?

Aşının kaç yıl süre koruduğu kati olarak bilinmemektedir. Bugüne dek meydana getirilen bilimsel emek harcamalar, aşının koruyuculuğunun minimum 5 yıl bulunduğunu kanıtlamıştır.

Koruyuculuğun 5 yıl üstünde olabileceği düşünülmektedir fakat kafi emek harcamalar hemen hemen elde yoktur.

HPV aşısının yetersiz kalmış olduğu noktalar nedir? HPV virüs Tedavisi

Aşının tüm HPV virüslerine karşı koruma sağlamaması sebebi ile genital kanser ve siğillere karşı tam bir koruma sağlamaması mümkün olmamaktadır.

Rahim ağzı kanserlerinin %30 oranına karşı koruma sağlanmamaktadır. Bu yüzden aşı sonrası bayanların rahim ağzı kanserine karşı tarama testlerine (Pap Smear testi şeklinde) devam etmeleri şarttır.

Bununla beraber genital siğillerinin %10 oranı kadarı aşıya karşın korunulmamaktadır. Bu yüzden öteki cinsel temasla bulaşan hastalıklara ve koruma çatısı haricinde kalan HPV türlerine karşı kişilerin lüzumlu duyarlık ve korunmayı göstermesi gerekmektedir.

Genç kızlarda kafi koruma için aşının her üç dozunun yapılması lüzumlu midir?

HPV aşısının kafi koruma sağlaması için genç kızlarda bir yada iki doz yapılması yeterliliği hakkında kafi kanıt yoktur. Bu sebeple eldeki bilgiler ışığı altında her üç dozun tamamlanması, lüzumlu koruma için koşul görülmektedir.

HPV aşısının güvenilirliği nedir? HPV virüs Tedavisi

HPV aşısının FDA (Federal Drug Administration) kurumu tarafınca yaşları 9-26 arası olan 11.000 hanım üstünde güvenlik ve güvenirlik emek harcamaları yapılmıştır.

HPV virüs Tedavisi Bu emek verme, aşıya ilişkin ciddi bir yan tesir olmadığını göstermiştir. En sık görülen yan tesir, aşı yerinde kimi zaman görülen yanma hissidir. CDC (Central Disease Control) ve FDA halen aşı güvenilirliği ile ilgili çalışmalarını ortaklaşa devam ettirmektedir.

Rahim ağzı kanseri ve HPV virusundan korunmanın öteki yolları nedir? HPV virüs Tedavisi

HPV virüs Tedavisi Rahim ağzı kanserlerinin %70 oranına yol açan bir başka aşı hemen hemen tecrübe etme ve emek verme sürecindedir. Kısa sürede bu aşı sıhhat hizmetine sürülecektir.

HPV virüs Tedavisi Senelik ve tertipli meydana getirilen pap smear testleri rahim ağzı kanserlerinin büyük bir kısmının erken ve tedavi edilebilinir dönemde yakalanmasını sağlamaktadır.

ABD Birleşik Devletlerinde rahim ağzı kanserine yakılanların büyük çoğunluğu ya asla ya da son 5 yıl içinde Pap Smear testi yaptırmamış kadınlardan oluşmaktadır.

Prezervatif kullanımının, rahim ağzı kanserinden koruma sağlamış olduğu ve genital siğilleri azalttığı belli bir oranda bilinmektedir. Bununla beraber prezervatif kullanılmasının AIDS ve cinsel temasla bulaşan birçok hastalığı belli bir oranda engellediği bilinmektedir.

HPV virüs Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir