Hpv Aşıları

Hpv Aşıları Hpv Virüsü Aşıları Türkiye,

Hpv aşıları, Hpv Aşıları, HPV Aşısı Gardasil, HPV Aşısı Cervarix, Gardasil yorumları, Cervarix kullananlar, Hpv forum, Hpv Tedavisi Siğil hpv aşısı, Hpv aşısının zararları

Hpv Tedavisi Hpv aşısı, Siğil hpv aşısı, Hpv aşısının zararları, Hpv aşısı etkilimi, Hpv aşısı nerde bulunur, Hpv aşısını kim yapar, Hpv aşı informasyon, Hpv Turkiye, Hpv aşısı hakkında güncel biligiler, Hpv Türkiye

HPV Aşılarıyla ilgili TCSB Kanser Dairesi Başkanlığı

(Hpv Tedavisi) FDA Food and Drug Administration ve ACIP Advisory Committee on Immunization Practices önerileri tamamen aynı olup hastanemiz Hanım Hastalıkları ve Doğum Kliniği de bu mevzuda bilgilendirmeyi vazife bilmiştir. Halen etkinliği malum iki ayrı firmaya ilişik HPV aşısı vardır. Bunlardan birisi GSK firmasına ilişik ikili aşı Cervarix ve diğeri MSD firmasına ilişik dörtlü aşı Gardasil’dir.

HPV testi yapılmaksızın üç doz halinde aşı yapılabilir. (Hpv Tedavisi)

Bu iki aşı için de mümkünse seksüel ilişki öncesi olmak suretiyle 11-12 yaş kız ve adam evlatları; sadece seksüel ilişki söz mevzusu olsa da 9-26 yaş kızlara ve bayanlara HPV testi yapılmaksızın üç doz halinde aşı yapılabilir. Ek olarak 43 yaşa kadar hanımlarda yapıldığında aynı etkinin var olduğu gösterilmiştir. (Hpv Tedavisi)

Kanser için her iki aşıda HPV 16 ve 18’e karşı

Kanser için her iki aşıda HPV 16 ve 18’e karşı antijen vardır ki bu iki tip rahim ağzı kanserlerinin %70-80’inden mesuldür. Aşılar içinde bulundurdukları bu iki HPV tipine karşı %100 korurlar. (Hpv Tedavisi)

Dörtlü aşıda Gardasil

Dörtlü aşıda Gardasil ek olarak siğillerin %90’ından görevli olan HPV 6 ve 11’e karşı %100 koruma da söz mevzusudur. Aşı yapılsa da öteki tiplerle kanser gelişebileceğinden Pap smear taramasına devam edilecektir.

Hpv Tedavisi Hpv Aşıları

Her iki aşı da etkili olabilmesi için üç doz kas içine kol yada kalçadan yapılmalıdır. Dörtlü aşı aşının ilk dozu yapıldıktan sonraki 2. ve 6. aylarda tekrarlanmalıdır. İkili aşı ise ilk dozdan sonraki 1. ve 6. aylarda tekrarlanmalıdır.

Hpv Aşıları Gebelerde başlanmamalıdır.

İlk doz yapıldıktan sonrasında hamile kalındıysa gebelik sonrası sıfırdan başlanmalıdır. İki doz yapıldıktan sonrasında gebelik söz mevzusu ise üçüncü doz emzirme döneminde doğumdan sonraki 6. haftadan itibaren güvenle yapılabilir. Hamile olduğu bilinmeden aşı yapılmış ise gebeliğin sonlandırılmasına gerek kalmamıştır; doğumsal özür artışı gösterilmemiştir. Emzirme döneminde güvenle yapılabilir. (Hpv Tedavisi)

Hpv Aşıları Bugünkü bilgilerin ışığında rapel yeniden doz lüzumlu değildir.

Bu aşılar canlı yada ölü virus bulundurmadığından yan tesir olarak HPV enfeksiyonu, HPV ilişkili kanser yada ölüme niçin olamazlar. Bir tek aşı yerine bağlı kızarıklık, ağrı ve şişlik şeklinde tüm aşılarda mevcud rahat yan tesirleri görülebilir.

Büyük hususi sıhhat sigortaları haricinde geri ödeme kurumları tarafınca aşının tutarı ödenmemektedir.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri düzgüsel siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Düzgüsel siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir