HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV KİMLERİ ETKİLİYOR?

HPV KİMLERİ ETKİLİYOR?

İnsan papilloma virüsü veya HPV, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir virüstür. İnsanların% 90’a kadarı hayatlarının bir döneminde en az bir genital HPV türü ile enfekte olacaktır.

HPV HERKES ETKİLENEBİLİR

HPV, doğrudan ciltle temas yoluyla kolayca yayılır. Genital temasla ilgili herhangi bir cinsel aktivite yaşamış olan herkes genital HPV alabilir. Bu, virüsü cinsel ilişkiye girmeden kapmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Ve HPV’si olan birçok kişi herhangi bir belirti veya semptom göstermeyebileceğinden, virüsü bilmeden bile bulaşabilir. Bir kişiye birden fazla HPV türü bulaşabilir.

HPV ÇOĞU ZAMAN ZARARSIZDIR

Çoğu insanda HPV zararsızdır ve semptomları yoktur, ancak bazı kişilerde virüs devam edebilir ve siğiller ve rahim ağzı, vajina, vulva ve anüs kanserleri dahil olmak üzere genital bölge hastalıklarına yol açabilir. Genital HPV enfeksiyonu, utanılacak veya utanılacak bir şey değildir.

NASIL KORUNABİLİRİM ?

HPV yaygın bir virüs olduğundan ve çok kolay geçebildiğinden, kendinizi enfekte olmaktan korumak oldukça zordur.

Erkeklerin ve kadınların% 90’ına kadarı hayatlarının bir döneminde en az bir genital HPV türü ile enfekte olacaktır.1 Ancak çoğu insanın HPV enfeksiyonunu herhangi bir semptom veya sağlık sorunu olmaksızın vücutlarından temizlediğini unutmayın.

GÜVENLİ SEKS

Doğru kullanıldığında prezervatif, genital HPV riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Ancak HPV genital deri teması (sadece cinsel ilişki değil) yoluyla bulaştığı için prezervatifler HPV’ye karşı% 100 koruma sağlamaz.

SERVİKAL TARAMA

Kadınlarda rahim ağzı kanserine yakalanma riskiniz rahim ağzı taramasıyla azaltılabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun.

AŞILAMA

Belirli HPV türleri için aşılar mevcuttur. Aşılama, rahim ağzı kanserine neden olabilecek tüm HPV türlerine karşı koruma sağlamaz; bu nedenle kadınların servikal taramaya devam etmesi önemlidir. Daha fazla bilgi için sağlık uzmanınızla konuşun.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir