HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur?

HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur?

HPV infeksiyonu epitel hücrelerin (skuamöz hücrelerin) içinde çoğalır.Virüs sağlam olan canlı hücrelere bağlanamaz. HPV nin hücreye bağlanması için epitel dokuda, bazal tabakayı yani epitel katmanının en alt tabakasını ortaya çıkaran, mikro sıyrık veya travmaların olması gerekmektedir.

HPV VİRÜSÜ KANA GEÇMEZ, BULAŞMAZ, KANDA DOLAŞMAZ

Kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp harekete geçemez ve bazı istisnalar hariç çok yavaş gelişir.
HPV alındıktan sonra çok sayıda virüs partikülünün ciltteki epitelyal çatlaklar yoluyla bazal hücrelere ulaşıp bu hücreleri infekte etmesi ile vücuttaki yolculuğu başlar.

KULUÇKA SÜRESİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKAR

Virüs hücre içinde ayrı bir dairesel DNA parçası olarak yer almaktadır. Bu dönemde infekte hücreler mikroskopik olarak tespit edilemez.
Bir kaç hafta ile yıllar arasında değişen bir inkübasyon (kuluçka) periyodu sonrasında viral çoğalma başlar. Yani virüs alındıktan sonra kişiye, yaşa, bağışıklık sistemine, HPV tipine bağlı olmak üzere 6 hafta ile 4-6 yıl arasında değişen “kuluçka” süresi yaşayarak ilk belirtilerini vermeye başlar.

VÜCUDUN BİR ÇOK YERİNDE GÖRÜLEBİLİR

Hücrelerde karakteristik koilositoz lezyonu görülürken, ciltte de genital siğil veya kondilom adı verilen lezyonları meydana getirir. Bu kondilomlar çıplak gözle görülebilen lezyonlar olabildiği gibi, sadece kolposkopi ile görüle bilen subklinik, belirti vermeyen infeksiyonlar da olabilir. Kondilom lezyonları vulva, vajina, makat etrafı ve rahim ağzına yerleşebilir, bazen dev bir büyüklüğe ulaşabilir. Siğillerdeki çoğalma ve büyüme periyodu genellikle 3-6 aydır. Eğer bu dönemde tedavi olunursa, siğiller yok edildikten ortalama 9 ay sonra üç olasılık söz konusudur.
– “klinik iyileşme” safhasına girebilir,
– “tekrarlayan ve nüks” eden safhaya girebilir,
– “latent enfeksiyon” olarak virüsün uykuda olduğu sessiz enfeksiyon şekline dönüşebilir.

RAHİM KANSERİ RİSKİ

HPV infeksiyonlarının sadece %10 kadarı kondilom olarak klinik belirti verirken, %1’den az bir kısmı ise kanserojen değişikliklere ilerler. HPV infeksiyonunun uzun sürede oluşabilecek en önemli komplikasyonu serviks yani rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserlerinin % 95’inden fazlasının HPV enfeksiyona bağlı olduğu belirtilmektedir. HPV infeksiyonlarının sıklığı yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. HPV’nin %80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. HPV vürüsünün kanser oluşturma süreci 10-15 yıldır. Ağız kanserlerinin %99’unda HPV pozitiftir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir