HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur?

HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur?

HPV Nasıl İnfeksiyona Neden Olur? HPV infeksiyonu epitel hücrelerin (skuamöz hücrelerin) içinde çoğalır.Virüs sağlam olan canlı hücrelere bağlanamaz.

HPV nin hücreye bağlanması için epitel dokuda, bazal tabakayı kısaca epitel katmanının en alt tabakasını ortaya çıkaran, mikro sıyrık yada travmaların olması gerekmektedir.

HPV VİRÜSÜ KANA GEÇMEZ, BULAŞMAZ, KANDA DOLAŞMAZ

Kana geçmediği için vücudun bağışıklık sistemi HPV virüsünü hızla tanıyıp harekete geçemez ve bazı istisnalar hariç oldukca yavaş gelişir.
HPV alındıktan sonrasında oldukca sayıda virüs partikülünün ciltteki epitelyal çatlaklar yöntemiyle bazal hücrelere ulaşıp bu hücreleri infekte etmesi ile vücuttaki yolculuğu adım atar.

KULUÇKA SÜRESİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKAR

Virüs hücre içinde ayrı bir dairesel DNA parçası olarak yer almıştır. Bu zamanda infekte hücreler mikroskopik olarak tespit edilemez.
Bir kaç hafta ile seneler içinde değişen bir inkübasyon (kuluçka) periyodu sonrasında viral çoğalma adım atar. Şu demek oluyor ki virüs alındıktan sonrasında kişiye, yaşa, bağışıklık sistemine, HPV tipine bağlı olmak suretiyle 6 hafta ile 4-6 yıl içinde değişen “kuluçka” süresi yaşayarak ilk emarelerini vermeye adım atar.

VÜCUDUN BİR ÇOK YERİNDE GÖRÜLEBİLİR

Hücrelerde karakteristik koilositoz lezyonu görülürken, ciltte de genital siğil yada kondilom isminde olan lezyonları meydana getirir. Bu kondilomlar çıplak gözle görülebilen lezyonlar olabildiği şeklinde, yalnız kolposkopi ile görüle bilen subklinik, emare vermeyen infeksiyonlar da olabilir. Kondilom lezyonları vulva, vajina, makat etrafı ve rahim ağzına yerleşebilir, kimi zaman devasa bir büyüklüğe ulaşabilir. Siğillerdeki çoğalma ve gelişme periyodu çoğu zaman 3-6 aydır. Eğer bu zamanda tedavi olunursa, siğiller yok edildikten averaj 9 ay sonrasında üç olasılık söz mevzusudur.
– “klinik iyileşme” safhasına girebilir,
– “tekrarlayan ve nüks” eden safhaya girebilir,
– “latent enfeksiyon” olarak virüsün uykuda olduğu sessiz enfeksiyon şekline dönüşebilir.

RAHİM KANSERİ RİSKİ

HPV infeksiyonlarının yalnız %10 kadarı kondilom olarak klinik emare verirken, %1’den azca bir kısmı ise kanserojen değişikliklere ilerler. HPV infeksiyonunun uzun sürede oluşabilecek en mühim komplikasyonu serviks kısaca rahim ağzı kanseridir.

Rahim ağzı kanserlerinin % 95’inden fazlasının HPV enfeksiyona bağlı olduğu belirtilmektedir. HPV infeksiyonlarının sıklığı yaş gruplarına gore değişim gösterir.

HPV’nin %80-90’ı vücudun müdafa hücreleri tarafınca yok edilir. HPV vürüsünün kanser oluşturma süreci 10-15 senedir. Ağız kanserlerinin %99’unda HPV pozitiftir.

HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir