Rahim kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Rahim kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Rahim kanseri hakkında, HPV bilmeniz gerekenler, Genital siğillerden kurtulanlar, HPVden iyileşenler, Bitkisel hpv tedavisi, Ücretsiz hpv tedavisi varmı?

Rahim kanseri hakkında bilmeniz gerekenler Rahim kanseri rahimde oluşan bir kanser türüdür. Rahim fetal gelişmenin olduğu, içi boş, armut şeklinde bir pelvik organdır.

Rahim kanseri rahimin iç yüzünü oluşturan hücre tabakasında (endometrium) adım atar. Rahim kanseri  endometrium kanseri olarak da adlandırılır.

Rahimde uterin sarkomlar şeklinde değişik kanser türleri de oluşabilir sadece bunlara endometrium kanserine gore oldukça azca rastlanır.

Endometrium kanseri bir çok kez erken evrede teşhis edilir şundan dolayı sık sık beklenmeyen vajinal kanamalar oluşturur. Eğer endometirum kanseri erken saptanırsa, rahmin cerrahi çıkarılması bir çok vakayı tedavi eder.

Rahim kanseri belirtileri nedir?

Rahim kanserinin emare ve bulguları:

 • Menapoz sonrası vajinal kanama
 • İki regl (menstrüasyon) periyodu arası kanama
 • Pelvis bölgesinde ağrı

Ne vakit doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren, uzun soluklu emare yada bulgular yaşıyorsanız doktorunuzdan buluşma almalısınız.

Rahim kanseri sebepleri nedir?

Doktorlar endometrium kanserine neyin sebep bulunduğunu bilmiyor. Bilinmiş olduğu kadarı rahmin iç yüzünde (endometrium) bulunan hücrelerde, DNA değişimleri (mutasyon) oluşturacak bazı vakalar meydana geldiğidir.

Mutasyon düzgüsel, sıhhatli hücreleri anormal hücrelere dönüştürür. Sıhhatli hücreler belirli bir sürede büyür ve çoğalır, sonunda ise belirlenmiş bir zamanda ölür. Anormal hücreler büyür, denetim dışı çoğalır ve belirlenmiş bir zamanda ölmezler. Biriken anormal hücreler bir kesime dönüşür (tümör). Kanser hücreleri çevre dokuları salgın eder ve vücudun herhangi bir yerine yayılmak (metastaz) amacı ile başlangıçtaki tümörden ayrılabilir.

Rahim kanseri risk faktörleri nedir?

Endometirum kanseri riskini artıran faktörler:

 • Vücuttaki cinsiyet hormonları dengesinde değişimler. Yumurtalıklar iki ana cinsiyet hormonu üretir, östrojen ve progesteron. Bu hormonların seviyelerindeki dalgalanmalar endometriumda değişikliklere sebep olur.

Vücudunuzda östrojen seviyesini artırırken progesteron seviyesini durağan(durgun) tutan bir hastalık yada durum endometrium kanseri riskini artırabilir.

Durumun örnekleri polikistik over sendromu, aşırı kiloluluk ve diyabette görülebileceği şeklinde düzensiz yumurtlama takvimlerini ihtiva eder.

Menapoz sonrası östrojen içeren sadece progesteron içermeyen hormon replasmanı endometrium kanseri riskini artırır.

Ek olarak ender görülen, östrojen salgılayan bir yumurtalık tümörü tipi de endometrium kanseri riskini artırabilir.

 • Uzun seneler devam eden menstrüasyon. Regl kanamalarının erken yaşta başlaması -12 yaşından önce- yada menapozun geç başlaması endometrium kanseri riskini artırır. Her yeni regl periyodu, endometriumun tekrardan östrojene maruz kalması anlamına gelir.
 • Asla hamilelik yaşamamak. Eğer asla hamilelik yaşamadıysanız, minimum bir hamilelik geçirmiş birine gore daha çok endometrium kanseri riskine sahipsiniz.
 • İleri yaş. Yaş aldıkça endometrium kanseri riski artar. Endometrium kanseri daha oldukca menapoz sonrası görülür.
 • Aşırı kiloluluk. Obez olmak endometrium kanseri riskini artırır. Bunun sebebi vücuttaki fazla yağların hormon dengesini değiştiriyor olması olabilir.
 • Meme kanseri için hormon tedavisi almak. Meme kanseri için “tamoxifen” isminde hormon tedavisi ilacını almak endometrium kanseri riskini artırır. Eğer tamoxifen alıyorsanız risklerini doktorunuz ile tartışın. Bir çok vakit tamoxifenin yararları ufak bir endometrium kanseri riskine ağır basar.
 • Kalıtsal kolon kanseri sendromu. Bununla beraber “herediter nonpolipozis kolorektal kanser (HNPCC)” olarak da adlandırılan “Lynch sendromu” endometrium kanseri de dahil olmak suretiyle kolon kanseri ve öteki kanserlerin riskini artıran bir sendromdur. Lynch sendromuna ebeveynlerden ufaklıklara geçen bir gen mutasyonu sebep olur. Eğer aile bireylerinden biri Lynch sendromu tanısı aldıysa doktorunuz ile kendi riskinizi tartışın. Eğer Lynch sendromu tanısı aldıysanız hangi kanser tarama testlerini yaptırmanız icap ettiğini doktorunuz ile tartışın.

  HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

  Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir