HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

Rahim kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Rahim kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Rahim kanseri rahimde oluşan bir kanser türüdür. Rahim fetal gelişimin olduğu, içi boş, armut şeklinde bir pelvik organdır.

Rahim kanseri rahimin iç yüzünü oluşturan hücre tabakasında (endometrium) başlar. Rahim kanseri  endometrium kanseri olarak da adlandırılır. Rahimde uterin sarkomlar gibi farklı kanser türleri de oluşabilir ancak bunlara endometrium kanserine göre oldukça az rastlanır.

Endometrium kanseri çoğu kez erken evrede teşhis edilir çünkü sık sık beklenmeyen vajinal kanamalar oluşturur. Eğer endometirum kanseri erken saptanırsa, rahmin cerrahi çıkarılması çoğu vakayı tedavi eder.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim kanserinin belirti ve bulguları:

  • Menapoz sonrası vajinal kanama
  • İki regl (menstrüasyon) dönemi arası kanama
  • Pelvis bölgesinde ağrı

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren, uzun süreli belirti veya bulgular yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız.

Rahim kanseri sebepleri nelerdir?

Doktorlar endometrium kanserine neyin sebep olduğunu bilmiyor. Bilindiği kadarı rahmin iç yüzünde (endometrium) bulunan hücrelerde, DNA değişiklikleri (mutasyon) oluşturacak bazı olaylar meydana geldiğidir.

Mutasyon normal, sağlıklı hücreleri anormal hücrelere dönüştürür. Sağlıklı hücreler belirli bir sürede büyür ve çoğalır, sonunda ise belirlenmiş bir zamanda ölür. Anormal hücreler büyür, kontrol dışı çoğalır ve belirlenmiş bir zamanda ölmezler. Biriken anormal hücreler bir kitleye dönüşür (tümör). Kanser hücreleri çevre dokuları istila eder ve vücudun herhangi bir yerine yayılmak (metastaz) amacı ile başlangıçtaki tümörden ayrılabilir.

Rahim kanseri risk faktörleri nelerdir?

Endometirum kanseri riskini artıran faktörler:

  • Vücuttaki cinsiyet hormonları dengesinde değişiklikler. Yumurtalıklar iki ana cinsiyet hormonu üretir, östrojen ve progesteron. Bu hormonların seviyelerindeki dalgalanmalar endometriumda değişikliklere sebep olur.

Vücudunuzda östrojen seviyesini artırırken progesteron seviyesini sabit tutan bir hastalık veya durum endometrium kanseri riskini artırabilir. Durumun örnekleri polikistik over sendromu, obezite ve diyabette görülebileceği gibi düzensiz yumurtlama takvimlerini içerir. Menapoz sonrası östrojen içeren ancak progesteron içermeyen hormon replasmanı endometrium kanseri riskini artırır.

Ayrıca nadir görülen, östrojen salgılayan bir yumurtalık tümörü tipi de endometrium kanseri riskini artırabilir.

  • Uzun yıllar süren menstrüasyon. Regl kanamalarının erken yaşta başlaması -12 yaşından önce- veya menapozun geç başlaması endometrium kanseri riskini artırır. Her yeni regl dönemi, endometriumun yeniden östrojene maruz kalması anlamına gelir.
  • Hiç hamilelik yaşamamak. Eğer hiç hamilelik yaşamadıysanız, en az bir hamilelik geçirmiş birine göre daha fazla endometrium kanseri riskine sahipsiniz.
  • İleri yaş. Yaş aldıkça endometrium kanseri riski artar. Endometrium kanseri daha çok menapoz sonrası görülür.
  • Obezite. Obez olmak endometrium kanseri riskini artırır. Bunun sebebi vücuttaki fazla yağların hormon dengesini değiştiriyor olması olabilir.
  • Meme kanseri için hormon tedavisi almak. Meme kanseri için “tamoxifen” isimli hormon tedavisi ilacını almak endometrium kanseri riskini artırır. Eğer tamoxifen alıyorsanız risklerini doktorunuz ile tartışın. Çoğu zaman tamoxifenin yararları küçük bir endometrium kanseri riskine ağır basar.
  • Kalıtsal kolon kanseri sendromu. Aynı zamanda “herediter nonpolipozis kolorektal kanser (HNPCC)” olarak da adlandırılan “Lynch sendromu” endometrium kanseri de dahil olmak üzere kolon kanseri ve diğer kanserlerin riskini artıran bir sendromdur. Lynch sendromuna ebeveynlerden çocuklara geçen bir gen mutasyonu sebep olur. Eğer aile bireylerinden biri Lynch sendromu tanısı aldıysa doktorunuz ile kendi riskinizi tartışın. Eğer Lynch sendromu tanısı aldıysanız hangi kanser tarama testlerini yaptırmanız gerektiğini doktorunuz ile tartışın.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Rahim kanseri nedir? Rahim kanseri rahimde oluşan bir kanser türüdür. Rahim fetal gelişimin olduğu, içi boş, armut şeklinde bir pelvik organdır

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir