HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

Genital uçuklar nedir? tedavisi nasıl edilir?

Genital uçuklar nedir? tedavisi nasıl edilir? HPV Türkiye.

Genital uçuklar nedir? tedavisi nasıl edilir?, Genital uçuk ya da tıbbi olarak ‘Kondilom’ , hpv enfeksiyonu neticesi genital bölümde meydana gelen genital siğillere verdiği isimdir.

Genital siğil ile eş anlamlıdır. Hpv virüsü genital bölge dışında ağızdan da siğil yapabildiği amacıyla bütün bu cinsel temas ile geride bıraktığımız siğiller kondilom ismini alır. Peki, genital uçuk nasıl anlaşılır? tedavisi nasıl edilir?

Genital uçuklar, cinsel yolla bulaşan ve human papilloma virüs, HPV adı verdiği bir DNA virüsün namacıyla bulunduğu iyi huylu cilt lezyonudur. tedavisi nasıl edilir?

Kondilom belirtileri belirtileri hastaların büyük evresinde 1-6 ay içersinde başlasa da bir çok hastada seneler sonra da meydana çıkabilmektedir. tedavisi nasıl edilir?

Genital uçuk belirtileri olarak genellikle dış genital bölümde ufak pütürcükler meydana çıkar. Bu yapılara siğil adı verilir. Bu siğiller kendi doğrulusunda görülebilir ya da elle hissedilebilir. Tedavi olmazsa siğiller uzun bir vakit kalabilir, fakat bu gerektiğince nadirdir. Genel sıksık olarak büyüme ya da yayılma eğilimi gösterirler.

Genital uçuklar nedir? Bulguları:

Perina, vulva, vajen, perinal bölgelerde anormal renk ve biçim farkılıkları ile anormal kabarıklıklar görülmesi, genital bölümde kaşıntı, yanma ya da kanama.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:

Asetik asit uygulanarak ciltteki renk farkılıklarınden siğil olup olmadığı anlaşılabilir. Dıştan görünen rastgele bir lezyonun olmadığı hallerde rahim ağzınınbüyüteç aynısı kolposkop-vulvoskop adı verdiği bir aygıt ile incelenmesi ile tanı konabilir.

 

Genital uçuklar nedir? Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır :

Kondilom tedavisinde en çok yapılan yöntemler siğillerin yakılması yada dondurulmasıdır. Burada gaye siğillerin tahribidir. Dondurma prosedürü krioterapi olarak da isimlendirilir. tedavisi nasıl edilir?

Özel bir krioterapi aygıtı ile sıvı nitrojen yada karbondioksit kullanılarak kondilom dondurma prosedürü yapılır.

Kondilom yakma prosedüründe koter aygıtı, leep aygıtı ya da lazer uygulanır. Krioterapiye göre neticeler daha iyidir. Büyük lezyonlar ameliyat ile çıkarılmayı gerektirebilir. tedavisi nasıl edilir?

Siğil dondurma hariç başka işlemler amacıyla lokal ya da genel anestezi uygulanabilir.Kondilom ilaçları farklı biçimdedir, kondilom kremler vya solüsyonlar ile tedavi edilebilir. Bu medical lokal tedaviler cerrahi tedaviler ile toplu edilebilir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kadınlarda smear testi de kondilomların tanı ve takibinde rahim ağzı kanseri ve displaziler yönünden son derece önemlidir. HPV ile tanışıklığı olan kadınlar, servikovajinal smear testi yaptırmalıdırlar.

Eş tedavisi elzemdir, kondilom tanısı konan bireylerin partnerleri muayene olmalı ve gerek görülürse tedavi edilmelidir. Çünkü enfeksiyonun sık sık tekrardan bulaşması söz hususu olabilir ve kondilom da net tedavi sağlanmamış olur.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir