HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri

Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi

Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri, Ağızda hpv, Ağızda siğil, Boğazda hpv, Boğazda siğil, Boğazda siğil tedavi, Dilde hpv, Dilde siğil, Genital siğil tedavisi, Hpv tedavisi, Hpv virüsü tedavisi, Siğil tedvisi, Hpv tedavisi, Genital siğillere çözümler

Baş ve boyun kanserlerinin çoğunlukla tütün ve alkol kullanımına bağlı geliştiği bilinmekle birlikte, ağız kanserlerinin %25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile bağlantılı olabileceğini düşünülmektedir.

Baş ve boyun kanserleri, genellikle geç aşamada belirti verirler. Ses telleri üzerinde gelişen kanserler ses kısıklığına neden olmaları nedeniyle erken tespit edilebilirler. Aksine, ses telleri üstünde veya altında yerleşen kanserler sıklıkla geç evrede saptanırlar.

Uzun süredir devam eden boğaz hassasiyeti
Kalıcı kulak ağrısı
Geçmeyen öksürük
Nefes almada güçlük veya ağrı
Yutma güçlüğü veya ağrı
Kilo kaybı
2 haftadan daha uzun süredir bulunan ses kısıklığı veya değişiklikleri
Boyunda kitle veya şişlik

Genital Siğiler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

HPV FORUM SİĞİL FORUM
HPV den Siğilden Kurtulanlar Yenenler.

HPV Türkiye de, Cinsel yolla,hızla yayılıyor!

Rahim ağzı, penis kanseri, makat kanseri dil kanseri, hırtlak kanseri, boğaz kanseri, Türkiye de HPV Kanseri

  • Rahim ağzı
  • penis kanseri
  • makat kanseri
  • dil kanseri
  • hırtlak kanseri
  • boğaz kanseri
  • Türkiye de HPV Kanseri

Genital bölümde çıkan siğiller ve deride karnabahar şeklindeki kabarıklıklar genelde HPV (Human Papilloma Virüs) şüphesini doğuruyor.

Rahim ağzı, penis ve ağız-yutak gibi kanser çeşitlerine namacıyla olan HPV’nin yol açtığı siğiller yüzde 90 oranında cinsel yolla bulaşıyor.

Uzmanlar, ABD’de senede 6 milyon şahsa bulaşan virüsün Türkiye’de de süratle çoğaldığını söylüyor.

(Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi) Genital bölümde ebatı ya da adedi artan, büyüyünce karnabahar görünümünde olan siğillerin genelde sebebi, kısa ismi HPV olan Human Papilloma Virüs. HPV’nin 200’den çok tarzı tanımlanmış olmasına karşın, aşağı yukarı 40 tarzı cinsel bölümde; ‘genital kondilom, kondiloma aküminata ya da genital siğil’ denen hastalığı yapıyor.

SON 20 YILDA Bayanlarda ve ERKEKLERDE ARTIŞ VAR

HPV’nin erkeklerde sadece siğil gerçekleştirmeyle kalmayıp, orofaringeal (ağız-yutak) bölgesi ve penis kanserlerine de sebep bulunduğunu açıklayan Penis kanserlerin ise yüzde 50’ye yakınının (Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi)

HPV ile ilişkiı gösterilmiştir. Şuana kadar rahim ağzı (serviks) kanseri ile ilişkiınden ötürü kadınlarda daha çok önemsenirken, son 20 senedir erkeklerde de sıklığındaki artış ve mümkün neticeleri amacıyla ciddi yaklaşılan bir hastalık durumuna gelmiştir. Etkenler her iki cinste de benzer olmasına karşın hastalık erkeklerde, bayanlara göre değişiklik gösterebilir dedi.

HPV SADECE CİNSEL Temasla MI BULAŞIR?

Virüsün yüzde 90 oranında cinsel yolla bulaştığına vurgu yapan başka bulaş yolları ile ilgili ise şunları söyleniyor:

Vücudun detaylı yerlerinde (cinsel bölge kıllarında ve hem de tırnaklarda, eşyalarda virüs saptanmıştır. Bu yüzden cilt ilişkiı, virüs barındıran eşyalar ya da doğum esnasında bulaşabilir. Hastalık çoklıkla cinsel ilişkila bulaştığından çok eşlilik mühim bir risk faktörüdür. (Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi)

Partner adedi arttıkça da risk artmaktadır.

Kondom-prezervatif genital bölgeyi tamamıyla sarmadığı-örtmediği amacıyla mutlak bir koruma sağlamaz. HPV olanların yüzde 15’inin kondom kullandığı fakat koruyucu olmadığı neticesine varılmıştır. Kuluçka (inkübasyon) zamanı 2 hafta ile 2 sene arasında değişmektedir. (Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi) Özellikle 3-4 ayda siğiller meydana çıkmaktadır. Siğillerin yüzde 40-60’ı ilk sene içersinde kendi kendine kaybolur. Bu iyileşme bireyin bağışıklık düzenine bağlıdır. İmmün düzenin baskılandığı ya da zayıfladığı hallerde ise tekrarlama olacaktır.

PREZERVATİF KORUMUYOR, JİLETler VİRÜSÜ YAYIYOR!

Hastalarım en çok tek olan siğillerinin jilet ile kıl hijyenikliği ardından kanadığından ve ileri dönemde siğillerin adedinin yükselmesinden bahseder. (Ağız ve Boğazda Hpv Belirtileri ve tedavisi) Jilet ile ciltte gördüğümüz ya da göremediğimiz sıyrıklar oluşur. Siğilin kanaması ile eş güdümlü virüs bu sıyrıklardan içeri girip çoğalır.

İlk bulaşmada da virüs genelde ciltteki sıyrıklardan cinsel ilişki ile geçer.

Genital bölümdeki kıllardan arınmada cildi tahriş etmeyen makineler ya da tüy dökücü kremler kullanılmasını tavsiye ederim. Cinsel mekanları macıyla sarfedilen jilet ya da makinalarını bedenin başka mekanları amacıyla kullanmamaları da çok mühimdir.

VÜCUTTAN HPV ATILAMIYOR

Siğilleri ortadan kaldırıp fiziksel ve kozmetik iyileşmenin tedavideki ana hedef bulunduğunu dile getiren Uzman, Ancak HPV’nin vücuttan atılamayacağı, tekrarlama riskinin bulunduğu unutulmamalıdır. Herkes amacıyla geçerli standart bir tedavi yoktur.

Siğilin adedi, büyüklüğü, bulunduğu bölge, doktorun deneyimi ve imkanlarına göre tedavi tekniğine karar verilir.

Temel olarak en sık yapılan tedavi tekniği cerrahi eksizyon (lazer ya da elektrokoter ile, bistüri ya da makas ile tıraşlama), kriyoterapi ya da asit solüsyonları ile yakma tedavisidir. Tüm bu tedavilere karşın tekrarlama riski yüzde 25-65’tir deniliyor.

HPV PSİKOLOJİYİ DE, AŞKI DA VURUYOR!

Genital bölümdeki siğiller bireyin sosyal ve cinsel hayatında olumsuz tesir yapabiliyor. Bulaşma korkusu ya da fiziksel görüntü namacıylaiyle cinsel heves ve aktivitede azalma en sık rastlanan cinsel problemler arasında.

Verilen bilgilere göre, psiko sosyal olarak içe kapanma, anksiyete ve hem de depresyona sebep olabiliyor.

Kaynağın belirleme edilemediği ve edildiği hallerde çift ilişkilerde güvensizlik, ayrılmalar ve ailelerde hukuki neticelere varan tesirsi olabiliyor.

Genital bölümde HPV belirleme edilenlerin partnerleri de bu hususta uyarılmalı, bilgilendirilmeli ve kesinlikle ürolog ya da jinekoloğa muayene olmalı.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir