HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

Genital siğiller kansere dönüşebilir.

Genital siğiller kansere dönüşebilir.

Genital siğiller kansere dönüşebilir., Genital siğil tedavisi, HPV virüsü, Kadınlarda hpv, Erkeklerde hpv, Çocuklarda hpv, Kızlarda hpv, HPV doğal tedavisi nedir?

Tedavi edilmeyen genital siğil kansere dönüşebilir

HPV virüsünün tanısı nasıl konulur?
Human Papilloma Virüs(HPV) sık rastlanan bir virüs çeşididir. Bir DNA virüsüdür ve siğiller, papillomlar, serviks kanserine sebep olur.

Genital siğiller kansere dönüşebilir. Cinsel yönden aktif bireylerin fazlası, hayatlarının bir devreinde bu virüs ile karşılaşırlar. HPV erkekte penis üzeri ve genital bölümde , kadında dış genital organlar, vagina ve rahim ağzına yerleşir. HPV virüsünün 120’nin üstünde tarzı vardır, bilhassa genital bölümde görülmesine karşın birtakım çeşitleri anal bölge, ağız içersinde (oral seks namacıylaiyle) görülebilmektedir. HPV virüsü bedene girdikten sonra devre devre alevlenmeler ile meydana çıkabilmektedir.

Genital siğiller kansere dönüşebilir. HPV (Human papilloma virüsünün) genital siğil ya da kondilom denen lezyonlara yol açabilir. Kadında ve erkekte çıktığı bölgeye göre kanser oluşumuna sebep olabilir. Kadında rahim ağzı kanseri, erkek ve kadında anüs etrafında anal kanser, erkekte penis ve üretra hem de mesane kanserine yol açabilmektedir. Aynı şekilde oral seks namacıylaiyle ağız içersinde , dilde, damakta lezyonlar yaratarak kanser oluşumuna zemin oluşturabilirler.

Her HPV tarzı kansere sebep olmaz iken, hastalığın yinelaması , bedende aktif lezyon oluşması bireyin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı insanlar virüs ile karşılaşmalarına karşın hiçbir bulgu vermeden virüs beden doğrulusunda yok edilebilmekte ya da taşıyıcılık diye tanımladığımız hastalık olmadan yalnızca bulaşıcılık özelliği kalmaktadır.

HPV virüsünün tanısı nasıl konulur?

HPV virüsünün tanısı manzarasıne bakılarak konulur. Dıştan manzarası karnıbaharı andırır şekildedir, şüphede kalınan lezyonlar patolojik değerlendirme ile virüsün tarzı belirlenir. Bayanlarda smear testi ile virüs zenginliği araştırılırken erkeklerde genital bölgenin büyüteçli özel gözlükler ile değerlendirilmesi , şüpheli lezyonlardan numune alınıp patolojik değerlendirme yapılması ile tanı konur.

Erkeklerde penis ağzına (mea) yakın lezyon olması ya da idrarda kan hücrelerinin görülmesi idrar yolunun kamera ile değerlendirilmesini gerektirir. Virüs ile ilişki eden her insanda açıklanan meydana çıkmayabilir, ancak partnerinde kondilom(genital siğil) belirleme edilen bir şahısde % 60-90 virüs zenginliği belirleme edilmiştir

HPV nasıl bulaşır?

Genital siğiller kansere dönüşebilir. HPV cinsel ilişki ile bulaşır. Genellikle vaginal ve anal, birtakım durumlarda de oral cinsel ilişkiyle bulaşma olmaktadır. Genellikle rastgele bir bulgu vermediği amacıyla, fazlası erkek ve kadın hiç farkında olmadan HPV ile enfekte olabilirler. Cinsel ilişkitan seneler sonra bile görülebilen HPV’ye, tek eşli erkeklerde dahi rastlanabiliyor.

HPV erkeklerde hangi sağlık problemlerine sebep olur?

HPV ile karşılaşan erkeklerde her vakit rastgele bir bulgu ya da sıhhat bozukluğu gelişmezken, lezyon olmadanda taşıyıcılık(hastalığı bulaştırma özelliği) hali olabilmektedir. Bazı HPV çeşitleri erkeklerin penis ve/ya da anüs etrafındaki deri ve mukozal dokularda genital siğillerin meydana gelmesine namacıyla olurlar. Farklı HPV çeşitleri ise penis, anüs, ağız içersinde lezyonlar yaratarak kansere sebep olabilirler. (Genital siğil tedavisi)

HPV’nin bulgu ve belirtileri nelerdir?

HPV belirleme edilen erkek ya da kadınların büyük fazlasınluğunda rastgele bir bulgu ya da sıhhat bozukluğu meydana çıkmıyor. Erkekte sıhhat bozukluğu oluşturanlar amacıyla ilgi edilmesi gereken bulgu ve bilgiler şunlardır:

Genital Siğiller : Penis , testis torbaları, kasık bölgesi ve anüs bölgesinde görülebilirler. Tek tek , cillte kabarık karnabahar manzarasınde lezyonlar olarak meydana çıkar, ağrısızdır. Siğili olan bir şahısyle cinsel ilişki ardındannda, haftalar ya da aylar ortamında meydana çıkabilir. (Genital siğil tedavisi)

Anüs Kanseri : Hiçbir bulgu vermeyebilir, anüste kanama, ağrı, kaşıntı ya da akıntı olabilir. Dışkılama alışkanlıklarında değişiklık olur. Eşcinsel erkeklerde ve anal ilişkita belirleme edilen kadınlarda anal muayene ve pap testi (Anal smear) yapılmalıdır.

Penis Kanseri : Peniste renk değişikliği, ciltte kalınlaşma, penis üstünde doku büyümesi erken bulguleri olurken, geç devrede peniste yara şeklinde bütünöral yapı görülür. Ağrısızdır, yara acılı olabilir, kanama gözlenebilir.

Ağız İçi ve Boğaz Kanserleri : Boğazda yanma, acıma, geçmeyen kulak ağrısı, sıksık öksürük, yutma güçlüğü, kilo kayıbı , boyunda beze görülmesi gibi açıklanan olabilir.

Erkekler ya da kadınlar için HPV tanı testi var mı?

Erkekler için bu günümüzde bedende virüs zenginliğinı gösterecek bir tarama testi yoktur. Lezyon zenginliğinda patolojik değerlendirme yapılarak virüsün belirlenmesi tanı koydurucu olmaktadır.
Bayanlarda senede 1 ya da 2 kez oluşturulan smear testi ile HPV zenginliği meydana konabilmektedir. Esasında smear testinde virüs değil virüse bağlı rahim ağzındaki kanser dönüşüm şansına yönelik bir değerlendirme yapılmaktadır. (Genital siğil tedavisi)

Erkeklerde ve kadınlarda genital siğil oluşma tehlikesini gösterebilen, bilimsel olarak kabul görmüş bir test yoktur. Ancak genital siğiller fazlalıkla bireyin kendisi ya da partneri doğrulusunda fark edilmektedir. En erken belirleme genellikle rutin kadın doğum hekimune giden kadınların smear testlerindeki anormallik neticesinde olmaktadır. Smear testinde anormallik çıkması halinde eşi ya da partneri üroloji hekimune yönlendirilmekte ve bir çok erkekte bu şekilde genital siğil zenginliği meydana çıkmaktadır. (Genital siğil tedavisi)

Eğer şahıs kendinde genital siğil olduğunu düşünüyorsa ve/ya da partnerinde HPV belirleme edilmiş ise kesinlikle bir hekimun muayenesinden geçmelidir. Erkekler genel olarak lezyon olmadan HPV zenginliğinı belirleme eden bir test yoktur.

Partnerinde HPV belirleme edilen hastaların genital muayene haricinde anal bölge muayenesi hem de kulak burun boğaz doğrultusunda ağız içi muayenelerinin yapılması ideal olacaktır. Sadece riskli şahıslerde(eşcinsel erkeklerde) düzenle anal bölge muayenesi ve Pap testi (Anal smear ) önerilmektedir. (Genital siğil tedavisi)

Genital siğil tedavisi HPV için bir tedavi tekniği var mı?

HPV için etkin bir tedavi tekniği yoktur. Ancak en etkili yöntem doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kadında ya da erkekte lezyon (kondilom ve/ya da genital siğil) görüldüğünde cerrahi olarak çıkartılmalı, koterize edilmeli ya da dondurulmalıdır. Ancak oluşturulan bu işlemler yalnızca lezyonları ortadan kaldırmakta ancak virüsün bedenden tamamiyle uzaklaşmasına yol açmamaktadırlar.

HPV virüsünün ağızdan alınan ilaç, aşı ve krem gibi mamüller ile bedenden atılmasına yönelik bir tedavi tekniği bubugünümüzde yoktur ancak lezyonların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturulan yöntemler ardından lezyonlara bir daha hiç rastlanmayabilir. Lezyonların yine çıkmamasında beden direncinin gerektiğince önemi vardır. Tedavide gaye lezyonu ortadan kaldırmak , engelleyici kremler kullanmak, beden direncinin yüksek tutmaya yönelik tedbirler olarak sayabiliriz. Bayanlarda smear testinin yapılması erken tanıda çok önemlidir.

HPV bulaşma olasılığını azaltmanın yolu var mı?

Erkeklerde HPV virüsü genital siğil yaparken, anal kanserlerin namacıylai olarak büyük oranda HPV faktör olarak belirleme edilmektedir. Bayanlarda rahim ağzı kanserine yolaçabilen HPV virüsü her iki cinste ağız içi yapılarda da kansere yol açabilmektedir. HPV virüsünün aşısı bulunmaktadır, aşı 9-27 yaş arasındaki şahıslara yapılması önerilmektedir. Aşılama 6 ay içersinde 3 mez şeklinde yapılmaktadır. Korunmada prezervatif ve tek eşlilik önerilmektedir. Ancak tek bir cinsel partneri olan şahısde dahi HPV enfeksiyonu görülebilmektedir.

Genital siğil tedavisi HPV aşısı tedavi edici midir?

HPV aşısının 2 virüs tarzına karşı (HPV T-tip 16 – 18) ve 4 virüs tarzına karşı (HPV tip 6, 11, 16 ve 18) koruyan 2 türü vardır. Aşı yeni HPV bulaşmalarına karşı korurken, sahip olunan HPV enfeksiyon ya da hastalıklarını (örneğin var olan genital siğiller) tedavi etmiyor. Eğer aktif cinsel hayat başlamadan evvelce uygulanırsa, aşının faaliyeti daha yüksektir.

Henüz cinsel ilişkita bulunmamış erkek ve kadınlarda aşı daha çok yarar sağlıyor, zira HPV ile karşılaşmamış olma olasılıkları diğerlerine oranla yüksektir. Aşıya bağlı antikor oluşma seviyesi erken yaşlarda daha yüksek ve koruyuculuk daha yüksek olmaktadır.

HPV aşısı HPV bağlı lezyon belirleme edilmemiş 27 yaş altı erkek ve kadınlarda kullanılabilir. Genellikle çok eşli olan ve aktif cinsel hayatı olanlar amacıyla yapılması gereklidir. HPV’nin bir çok tarzı olmasına karşın kanser oluşumuna en çok sebep olan tipler aşıların içerdiği virüs çeşitleridir. Önümüzdeki senelerde bütün virüs çeşitlerini kapsayacak aşıların çalışmalar neticesinde bulunup sağlığın hizmetine sunulması beklenmektedir.

Genital siğil tedavisi HPV bilinmesi ve yapılması gerekli olanlar nelerdir?

HPV genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır, genital bölge cilt ilişkisi ile de bulaşma olabilmektedir.
Eşinde ve/ya da partnerinde HPV belirleme edilen şahıs kesinlikle hekim kontrolünden geçmelidir(Üroloji ve/ya da Kadın Doğum hekimi doğrulusunda).

HPV aşısı cinsel birleşme hayatamış ve /ya da HPV virüsü (tip 6.11, 16, 18) belirleme edilmemiş 9- 27 yaş arası bireylerin aşılanması koruyuculuk açısında avantajlıdır.

Kadınlar cinsel olarak aktif oldukları devre süresince senede 1 – 2 kez smear testi ile kontrolden geçmelidir.

Homoseksüel erkeklerde ya da anal cinsel ilişkita belirleme edilen bayanlarda senelik anal muayene ve Pap testi( anal smear testi) yapılmalıdır.
Genital ve anal bölümde kondilom belirleme edilen hastaların kulak burun boğaz hekimi doğrulusunda HPV yönünden muayenesinin yapılmasıda ideal olacaktır.
Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması bulaştırıcılık olasılığını azaltmaktadır.

Erkek ya da kadın olsun genital yerlerinde değişik bir lezyon gördüklerinde süre kaybetmeden üroloji, kadın doğum ya da dermatoloji hekimune başvurmaları ideal olacaktır. Tedavi edilmemiş, geciktirilmiş vakalarda kanser dönüşüm riski çok daha fazladır, erken araya girmek her vakit çok daha avantajlı ve hayat kurtarıcıdır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !
About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir