HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV kaynaklı kanser çeşitleri!

HPV kaynaklı kanser çeşitleri!

HPV kaynaklı kanser çeşitleri!, Vulva kanseri, Vajinal kanser, Penis kanseri, HPV ile bağlantılı, Anal kanser, Rahim ağzı kanseri, Serviks, HPV Tedavisi nedir?, (HPV virüsü tedavisi nedir?)

HPV ve KANSER

Kanser, hücrelerin denetim dışı büyümesi olup ilk başladığı beden bölgesine göre adlandırılır. İlerlemesi halinde bedenin başka bölgelerine de yaseneır.

HPV, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ortamında en süregelen olanlardan birisidir. Günümüzde 150’ye yakın değişik tarzı tanımlanmış olan HPV’nin yalnızca 40-45 tanesi genital bölümde (penis derisi, vulva, anüs, vajina, serviks ve rektumda) yerleşir. Bu tipler ağız ve boğaz bölgesine de yerleşebilir. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

HPV çeşitleri genelde “düşük riskli” (siğile namacıyla olan) ya da “yüksek riskli” (kansere namacıyla olan) olarak adlandırılırlar. Yapılan çalışmalarda, 13 HPV tarzınin serviks (rahim ağzı) kanseri ile temaslı bulunduğu belirlenmiştir. Bu tipler serviks kanserinin yanında vulva, vajina, penis, anüs ve birtakım baş ve boyun kanserlerine de yol açabilirler. Kansere namacıyla olan bu HPV çeşitleri, genital siğillere namacıyla olan HPV çeşitleri ile aynı değildir. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

Çoğu insan HPV ile enfekte bulunduğunun farkında değildir. HPV enfeksiyonu, genelde bedendeki bağışıklık sistemi doğrulusunda iki sene ortamında natural yolla temizlenir. Bu, hem yüksek riskli hem de düşük riskli HPV çeşitleri amacıyla geçerlidir. 50 yaşına gelmiş her 5 kadından en az 4 tanesi yaşamlarının bir döneminde HPV ile enfekte olacaklardır. HPV, erkeklerde de çok süregelen görülür ve sık sık bulgu vermez. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

Bağışıklık düzeneğinin yüksek riskli HPV enfeksiyonunu bedenden temizleyemediği hallerde vakitle normal hücrelerde değişiklıklar oluşabilir ve bu da daha sonra kanser gelişimine namacıyla olabilir. Serviksde yüksek riskli HPV saptanan kadınların aşağı yukarı %10’unda serviks kanseri gelişimi amacıyla risk yaratan uzun süreli HPV enfeksiyonu gözlenir. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

Benzer şekilde; vulva, penis, anüs ya da ağız ve boğaz bölgesindeki hücreler yüksek riskli HPV çeşitleri ile enfekte bulunduğu vakit prekanseröz lezyonlar olarak adlandırılan hücresel değişiklıklar ortaya gelebilir. Bu değişiklıklar erken aşamada saptanıp temizlenmezlerse vakitle kansere dönüşebilirler. Bunların görülme sıklığı serviks kanserine göre daha az olmakla beraber  ilerleme riskleri konusu ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

HPV ile Bağlantılı Kanserler

HPV ile temaslı en sık görülen kanser türü servikal (rahim ağzı) kanserlerdir. Serviks kanserlerinin tamamına yakını HPV kaynaklıdır. Yine; vulva, vagina, penis, anüs ve baş-boyun bölgesindeki birtakım kanserler HPV ile temaslıdir. HPV’nin bu kanserlere nasıl yol açtığını kavrayabilmek amacıyla oluşturulan çalışmalar hala devam etmektedir.

Genel olarak; anal kanserlerin %85’inin, vajinal kanserlerin %70’inin, vulvar ve penil kanserlerin %40’ından HPV’nin mesul bulunduğu düşünülmektedir. Baş ve boyun kanserleri fazlalıkla tütün ve alkol tüketimine bağlı oluşuru. Bununla beraber; son çalışmalarda, ağız kanserlerinin %25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile bağlantılı olma ihtimalini gösteren ispatlar bulunmuştur. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

HPV, fazlalıkla iki sene içersinde rastgele bir sıhhat sorununa namacıyla olmadan kendi kendine kaybolur. Bunun, bağışıklık düzeneğinin natural olarak HPV ile savaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak, kimlerde bedenden temizlendiği ya da kalıcı bulunduğu bilinememektedir. HPV, yalnızca bedende kalıcı bulunduğu vakit bu tür kanserlere namacıyla olmaktadır. Ancak, HPV taşıyıcısı bireylerin hangisinde kanser ya da başka sıhhat problemlerinin gelişeceğini eskiden bilmek olası değildir. (HPV virüsü tedavisi nedir?)

Birkaç kanser tarzı HPV ile temaslıdir:

Rahim ağzı (serviks) kanseri: En sık görülen HPV temaslı kanser tarzıdir. Hemen derhal bütün rahim ağzı kanserleri HPV kaynaklıdır.

Vulva kanseri: aşağı yukarı %40’ı HPV ile bağlantılıdır.

Vajinal kanser: aşağı yukarı %70’i HPV ile bağlantılıdır.

Penis kanseri: aşağı yukarı %40’ı HPV ile bağlantılıdır.

Anal kanser: aşağı yukarı %85’i HPV ile bağlantılıdır.

Baş ve boyun kanserleri: fazlalıkla tütün ve alkol tüketimine bağlı geliştiği bilinmekle beraber son çalışmalar, ağız kanserlerinin %25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile bağlantılı olma ihtimalini göstermektedir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

 

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir