Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL)

Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL) Doğal destek varmı?

  • Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL) CIN ve HPV İlişkisi Nedir ? CIN 1 CIN2 ve CIN3 gibi rahim ağzı kanserine dönüşebilecek kanser öncesi lezyonlar HPV virüsü ile enfekte olan kadınların rahim ağzında gelişen ve kansere dönüşme potansiyeli taşıyan lezyonlardır.

CIN lezyonları Tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 gibi onkolojik HPV enfeksiyonları neticesinde oluşur.

ASCUS Askus ASC-H Bitkisel Ürünler

Ascus hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak ascustan kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz ASCUS Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz.

Bende Bunlar Çıktı CIN 3 Nedir ?

  1. Bende Bunlar Çıktı CIN 3 rahim ağzı kanserinin öncü lezyonlarının en önemlisidir. Epitel içindeki hücre çoğalmasının en yoğun olanı ve tüm epiteli kaplamış olmasıdır. Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL) Karsinoma insitu olarakda isimlendirilir.

yeni terminolojide patologların bazısı artık Bende Ascus çıktı CIN 2-3 yerine HSIL terminolojisini kullanmaktadır. CIN 3 mutlaka tedavi gerektirir. Tedavi olarakta genel kabul gören tedavi yöntemi LEEP uygulanmasıdır.

LEEP, loop elektrosurgical excision procedure kelimelerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2-3 Nasıl Bulaşır ?

CIN 2-3 e yolaçan ana etken HPV virüsüdür. Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL)  HPV virüsünün ana bulaşma yolu ise cinsel temasdır. Çok nadiren bazı diğer yollarla da bulaştığı bildirilmiştir.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2-3 ameliyatı (LEEP ameliyatı) nasıl yapılır ?

  • CIN3 tedavisinde en sık olarak LEEP işlemi uygulanır. İşlem lokal aneztezi ile de uygulanabilir ama ağrılı bir işlem olduğu için genelde hafif sedasyon ile birlikte yapılır.

işlem normal şartlarda 15 dk sürer ve sonrasında hasta evine gider ve günlük aktivitelerine devam eder.

LEEP işlemi sonrası 2-3 hafta az az kanama ve bol sulu akıntı olur sonrasında normale döner. İşlemden sonra 3 hafta cinsel ilişki olmamalıdır.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2-3 Tedavi edilmezse ne olur ?

  • Hastalar tarafından sık sorulan sorulardan biriside Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL)  CIN 2-3 tedavi edilmezse ne olur sorusudur. Bu tür yüksek dereceli lezyonlar tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşme olasılığı yüksektir o sebeple mutlaka LEEP yapılmalıdır.

CIN 2-3 tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşme ihtimali vardır o nedenle ihmal edilmemelidir. LEEP işlemi hastanın üremesi üzerine olumsuz etkide bulunmaz çocuk sahibi olunmasına engel olmaz.

Bende Bunlar Çıktı LEEP işleminin riski var mıdır ?

LEEP işlemi tekrarlayan uygulamalar şeklinde birden fazla olarak uygulanırsa rahim ağzının kısalmasına yol açarak erken doğum riskini artırabilir. Bu nedenle deneyimli doktorlar tarafından uygun endikasyonlarla yapılmalıdır.

Bende Bunlar Çıktı CIN3 için LEEP mi Konizasyon işlemi mi Yapılmalıdır ?

Her iki işlemde servikal preinvaziv lezyonları CIN2 ve CIN3 tedavi etmek için kullanılır. LEEP işlemi ayaktan hastanede yatmadan yapılıd ve daha basit bir işlemdir.

Konizasyon ise genelde hastanede yatırarak yapılır ve daha kanamalı ve daha büyük bir işlemdir daha fazla doku çıkartılır.

CIN2 ve CIN3 işlemi için LEEP de Soğuk konizasyonda uygulanabilir fakat konizasyon işleminin çıkardığı doku daha fazladır.

Bende Bunlar Çıktı (HPV ASCUS LSIL ASC-H HSIL)  Buna bağlı olarak kanama, rahim ağzında daralma (stenoz) ve buna bağlı olarak ağrılı adet görme ve ağrılı cinsel ilişki olması ve bazende rahim ağzının cerrahi olarak genişletilme ihtiyacı soğuk konizasyonda daha sık olarak görülür.

Bu sebeplerle aynı etkinlikte olan LEEP işleminitercih etmekteyim ama bazı nadir durumlarda da soğuk konizasyon uygulanabilir . Buna hastaya göre karar vermek gerekir.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2 – 3 tekrarlar mı ?

CIN 2-3 ‘ün tekrarlama riski vardır . Bu sebeple LEEP işlemi sonrası hastaların mutlaka düzenli takibi gereklidir.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2 – 3 olan hastalar Gebe (Hamile ) kalabilir mi ?

CIN 2-3 tedavi edildikten sonra hastaları gebe kalabilir ve doğum yapabilir. Ama smear ve hpv takibini mutlaka düzenli yaptırmak gereklidir.

Gebe iken smear testi alınmalıdır ve gebe iken smear alınmasnın gebelik üzerine herhangi bir zararı yoktur.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2-3 geçiren hastalar nasıl doğurmalıdır ?

HPV ‘ye bağlı CIN 2-3 geçiren hastaların doğum şeklinin ne olması gerektiği konusu uzun zamandır tartışılan bir konudur.

Eskiden hpv ye bağlı lezyonları olan hastaların bebeğe HPV bulaşmasını önlemek için sezaryen ile doğurması önerilirken son zamanlarda normal doğum yapılmasınında mümkün olduğu bebeğe bulaşma olasılığının düşük olduğu vurgulanmaktadır.

Yine de doğum şekline aile ile birlikte karar verilmelidir.

Bende Bunlar Çıktı CIN 2-3 ne kadar sürede rahim ağzı kanserine dönüşür ?

onkolojik hpv tipleri vücuda alındıktan sonra rahim ağzı kanseri oluşuncaya kadar geçen süre 5-15 yıl arasında değişir.

  • Bu sebeple düzenli jinekolojik kontrole giden ve smear hpv testini yaptıran hastalarda rahim ağzı kanserine dönüşmeden erken tanı ile leep veya konizasyon işlemi ile kanser olması önlenir.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir