HPV Human Papilloma Virus!

HPV Human Papilloma Virus!

HPV Human Papilloma Virus!, Yeni hızlı tedavi yöntemleri, Kötü huylu siğil tedavisi, Kötü huylu hpv tedavisi, Kanser yapan siğil tedavisi, Doğal tedavi yorumları HPV Human Papilloma Virus! anlamına gelir. Daha fazlaca cinsel ilişki kanalıyla bulaşır.

Hanımlarda genital siğil, rahim ağzı ve vagina kanserine niçin olabilmektedir. Erkeklerde de penis, skrotum (yumurtalık) ve anüs etrafı kanserlerine niçin olabilmektedir. HPV yaygın görülür ve kolay bulaşır. 200’e yakın türü vardır.

HPV’nin serviks (rahim ağzı) kanserine niçin olabilen türleri, daha oldukça yüksek riskli türleridir. Bu yüzden, HPV- DNA Genotiplendirme Testi yapılmalıdır. HPV-DNA genotiplendirme testi ile, kansere neden olabilen 20 civarında yüksek riskli ve düşük riskli tipler belirlenmektedir. HPV- DNA genotiplendirme testi, çoğu zaman multipleks PCR yöntemiyle yapılmaktadır.

HUMAN PAPİLLOMA VİRUS (HPV) TANISINDA BİR İLERİ AŞAMA

KANTİTATİF SAYISAL HPV GENOTİPLENDİRME TESTİ

Gelişim Tıp Laboratuvarları, Human Papilloma Virus (HPV) tanısını bir ileri aşamaya taşıyarak, kantitatif (sayısal) HPV genotiplendirme testini halletmeye adım atmıştır.

HPV’nin rahim ağzı (serviko-vaginal) kanseri riski yönünden, ehemmiyet taşıyan 21 yüksek ve düşük riskli tipi hem tek tek belirlenmekte, hem de her riskin kantitatif (sayısal) olarak da miktarı belirtilmektedir.

HPV NEDEN ÖNEMLİDİR ?

HPV, daha fazlaca cinsel ilişki kanalıyla bulaşan bir viral infeksiyondur. Kolay bulaşması, yaygın olarak görülmesine niçin olmaktadır. Hanımlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine niçin olabilmektedir.

Erkeklerde de penis, skrotum (yumurtalık) ve anüs etrafı kanserlerine niçin olabilmektedir. Kolay bulaşması, toplumda yaygın olarak görülebilmesi ve kanser sebebi olabilmesi sebebiyle ehemmiyet kazanmaktadır.

HPV, toplumumuzu da yakından ilgilendirmektedir.

Bu sebeple bizim toplumumuzda da yaygındır. Laboratuvarımıza şüpheli cinsel ilişki sebebiyle örneği gönderilen hanımefendilerin %67’sinde, adamların ise %43,8’inde minimum bir HPV tipi pozitif bulunmuş durumdadır.

TÜM HPV TİPLERİ KLİNİK OLARAK ÖNEMLİ MİDİR?

Hayır. Tüm HPV tiplerinin, klinik olarak mühim bulunduğunu söyleyemeyiz.

Gerçekte, 200’den fazla HPV tipi bulunmaktadır. Sadece, bunlardan yalnızca belirli tipler rahim ağzı kanserine niçin olabilmektedir. En fazla kanser sebebi olan bu tiplere, High Risk (Yüksek Riskli) ve Low Risk (Düşük Riskli) tipler denilmektedir.

RAHİM AĞZI KANSERİNE NEDEN OLAN TİPLER HANGİLERİDİR?

14 civarında yüksek riskli tipin, en fazla rahim ağzı kanseri sebebi olduğu mevzusunda genel uzlaşma olduğu söylenebilir.

Çeşitli üreticiler de, ürettikleri testlerde bu 14 yüksek riskli tipi bulundurmaya çaba göstermektedirler.

En fazla yüksek ve düşük risk taşıyan tip sayısı, dünyadaki bölgelere ve toplumlara nazaran 20 civarına kadar çıkmaktadır.

Bunlar içinden çeşitli üreticiler, kendi bölgelerine ve toplumdaki orana nazaran, en mühim saydıkları 12-14 tipi tanıda tespit etmeyi hedeflemektedirler.

En fazla yüksek risk taşıyan bu tipler HPV Tip 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 44, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73,82 şeklindedir.

Çeşitli ülkelerde ve toplumlarda, bu tiplere bazı ekler yapılmakla beraber, en fazlaca risk taşıyanların bu tipler olduğu söylenebilir.

Bilhassa de bu tipler içinde Tip-6, Tip-16, Tip-18, Tip-31, Tip-51, Tip- 52, Tip-53, Tip-56, Tip-58, Tip-66  tipleri en fazla görülen tipler olarak öne çıkmaktadır.

Mesela, Gelişim Tıp Laboratuvarları’nın verilerine nazaran, en fazla görülen tipler sırasıyla HPV Tip-6, Tip- 16, Tip-53, Tip-66, Tip-51, Tip-56, Tip-52, Tip-31, Tip-58, Tip-18 şeklindedir…

HPV TARAMA TESTLERİ YETERLİ MİDİR ?

Hayır. Piyasada kullanılan HPV tarama kitlerinin tümünün kafi bulunduğunu söyleyemeyiz. Bu sebeple, kullanılan kitlerin taradıkları tip sayısı değişmektedir.

Bazıları, yalnızca Tip-16 ve Tip-18’i taramaktadır. Bazıları, Tip-6, 11, 16, 18’i taramaktadır. Bazıları 9 tipi yada da 14 tipi taramaktadır.

Dolayısıyla, tarama testleri sadece taradıkları tipleri yakalayabilirler. Eğer taradıkları tip haricinde bir pozitiflik var ise, o tipi yakalayamayacaklar ve tarama sonucu da, NEGATİF olarak raporlanacaktır. Şu demek oluyor ki ilgili pozitiflik kaçırılmış ve yalancı negatiflik oluşmuş olacaktır.

KABUL EDİLEBİLİR BİR HPV TESTİ HANGİ TİPLERİ TARAMALIDIR ?

En azından 14 civarında yüksek riski taramalıdır. Daha iyisi, 20-21 yüksek ve düşük riski taramalıdır. Bundan daha iyisi, tek tek genotipin de belirlenmesidir. Bundan da daha iyisi, her genotipin sayısal olarak miktarının belirlenmesidir.

HPV GENOTİPLENDİRMENİN ÖNEMİ NEREDEDİR ?

Böylelikle, hangi yüksek ya da düşük riskin var olduğu ortaya konulmaktadır. Bazı hastalarda, birden fazla ve kimi zaman de fazlaca sayıda HPV tipi beraber bulunabilmektedir.

Bunların hangilerinin pozitif bulunduğunun bilinmesi, kanser riski yönünden tiplerle ilişki oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Ek olarak, takip yönünden de önemlidir.

HPV TİPLERİNİN KANTİTATİF/ SAYISAL ÖLÇÜMÜNÜN YARARI NEREDEDİR?

Hastaların bilgili takibinin yapılmasını elde edecektir. Bu sebeple HPV tipleri durağan(durgun) olarak devam etmemektedir. Pozitif olan tiplerin düzeyi değişmektedir. 

Ek olarak, bazı tipler kaybolurken, başka tipler de ortaya çıkabilmektedir.

Bu yüzden hem genotiplendirme, hem de sayısal ölçüm yapılması, mevcud tiplerdeki miktar değişiminin yapılmasını sağlayacağı benzer biçimde, yeni beliren ya da kaybolan tiplerin izlenmesi olanağını da ortaya koyacaktır.

Bu yüzden, Gelişim Tıp Laboratuvarları tarafınca meydana getirilen  HPV genotiplendirme testi hem 21 yüksek ve düşük riskli tipin var olup olmadığını belirlemekte, hem de her tipin miktar tayinini yapmaktadır. 

Böylelikle, HPV tanı ve takibinde bir ileri aşamayı başlatmış olmaktadır.

Tıp Laboratuvarları’nda, HPV genotiplendirme testi ile saptanan tipler şunlardır: Tip-6, Tip-11, Tip-16, Tip-18, Tip-26, Tip-31, Tip-33, Tip-35, Tip-39, Tip-44, Tip-45, Tip-51, Tip-52, Tip-53, Tip-56, Tip-58, Tip-59, Tip-66, Tip-68, Tip-73, Tip-82.

HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir