HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV Aşısı !

HPV Aşısı Rutin Aşı Takvimine Konulmalı…

Böylece Enfeksiyonun Görülme İhtimali Azalır!

HPV’ye karşı muharebede tertipli denetim tek seçenek.

Smear yada HPV DNA testi yapılabilmesi için kişinin cinsel anlamda etken döneme geçmesi, kızlık zarının bozulmuş olması gerekiyor.

Artık ne yazık ki 9 yaşındaki kızlarda bile HPV’ye rastlanabiliyor. Annede HPV var ise, çamaşır, ortak wc kullanımı benzer biçimde benzeri bulaşıcı nedenlerle kızına da geçebiliyor. Onu kontrol edebilme şansı fazlaca düşük.

Bu testlere gerek kalmadan önlemenin tek yolu var aslen. Aşı…

ABD ve Avustralya benzer biçimde ülkelerde HPV aşısı, aşı takvimine alınmış. FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayı ile 9 yaşına gelen kız evlatlarının yanı sıra adam endikasyonu da söz mevzusu olduğundan adam çocuklarına da okulda yapılıyor.

Yurtdışında HPV Aşısı rutin aşılama programı içine alındığı için HPV’ye bağlı enfeksiyonun görülme ihtimali %90 oranında azalmış. Devletimizde de bu uygulamaya geçilirse tetanos, suçiçeği benzer biçimde hastalıklara yakalanma oranı iyi mi düşürüldüyse

HPV enfeksiyonları da azalacaktır. Aşının tamamen koruyucu bulunduğunu söylemek mümkün değil. Günümüzde 4 tipe karşı ve 2 tipe karşı sakınan aşılar var. 4 tipe karşı sakınan aşıların çapraz reaksiyonla 8-10 tipe karşı da koruyucu olduğu düşünülüyor. Şu anda ABD’da 10 tipe karşı koruyucu bir aşının çıkması umut ediliyor.

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.