HPV Genel Tanıtım

Genel Tanıtım HPV Virüsü Nedir?

Genel Tanıtım, HPV Virüsü Nedir?, HPV günümüzde zararlı bir virüstür, HPVnin kısa sürede tedavisi, Doğal bitkisel hpv kürü, Genital siğil tedavisi yorumları.

Genel Tanıtım HPV Virüsü Nedir? Hem hanımlarda hem erkeklerde görülen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisidir.

“Kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır.  HPV virüsünün (Human papilloma virus – İnsan papilloma virüsü) 200’den fazla çeşidi bulunur ve bunlardan 40’ı genital siğillere niçin olur.

En oldukça siğillere neden olan tip HPV 6 ve HPV 11’dir. Sadece bu HPV tipleri kansere yol açmazlar.

Bilhassa hanımlarda, başka HPV tipleri de aynı anda vücutta bulanabilir ve bundan dolayı Pap Smear benzer biçimde testlerin yapılması gerekir.

Genital siğiller deride açık yada koyu kahverengi kabarıklıklar, kimi süre lekeler halindedir. Tek olarak görülebileceği benzer biçimde birden fazla siğil yan yana karnabahar şekilde görünebilir.

Siğiller kimi süre et beni sanılır ya da asla fark edilmez. Kaşıntı yapabilir ya da cinsel ilişki esnasında kanamaya yol açabilirler.

Kadınların ve erkeklerin yüzde 60’nın yaşamının bir döneminde HPV ile karşılaşmış olduğu tahmin ediliyor.

Virüs vücuda girdikten sonrasında çoğu zaman bağışıklık sistemi tarafınca baskılanıyor. Baskılanmadığı durumlarda genital siğillere neden olan tipler, bulaşma sonrası averaj 1 yıl sonrasında emare veriyor.

Virüs emare verse de vermese de vücutta olduğundan başka kişilere bulaştırma ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla HPV virüsünün ne süre ve kimden bulaştığı belirlenemiyor.

Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o denli kolay oluyor. Siğiller kremler, çeşitli yakma şekilleri ya da büyüklüklerine nazaran cerrahi ile tedavi ediliyor.

Genital siğiller toplumda yüzde 1 oranında görülüyor.

20’li yaşlarda bu oran yüzde 7’ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile kesinlikle tarama programlarına devam edilmesi gerekiyor. 21 yaşından itibaren tüm hanımefendilere üç yılda bir Smear yapılması gerekiyor.

HPV ile PAP smear testinin birlikte kullanıldığı tarama Co-Kontrol ise 30 yaşından itibaren yaptırılması tavsiye ediliyor. Bu sonuçların her ikisi de iyi çıkarsa beş yıl içinde rahim ağzı kanseri yada kanser öncesi lezyonu gelişme oranı yüzde 0, 08’e düşüyor.

HPV nasıl Bulaşır?

 • HPV virüsü her iki cinsiyette de görülebilir ve kişiden kişiye cinsel temasla bulaşır. Vajinal ve anal birlikteliğin yanı sıra, kondomun örtmediği genital bölgedeki deri temasıyla da HPV bulaşabilir.
 • Genital siğiller görünür olmasa da HPV ile enfekte derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için kafi olur.
 • Nadiren oral cinsel ilişki ile bulaşır.
 • HPV bulaştıktan sonrasında uzun seneler vücutta sessiz kalabilir ve herkeste genital siğile niçin olmaz. Birçok kişide HPV, vücudun müdafa sistemi tarafınca etkisiz hale getirilir.
 • Genital siğil icra eden HPV tipleri bulaştıktan sonrasında siğiller birkaç ay ya da birkaç yıl sonrasında ortaya çıkabilir. Bu sürede şahıs taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir.
 • HPV taşıyan gebelerde, doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir.
 • Genital siğillerin hangi partnerden geçtiğini ve virüsün ne kadar zamandır vücutta bulunduğunu saptamak mümkün değildir.
 • Tedavi edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir.
 • Genital siğiller öpüşmekle, havlu, çatal-kaşık kullanımı, bardak, tuvaletten bulaşmaz.

Korunma Yolları

 • Vajinal, anal yada oral cinsellik esnasında devamlı prezervatif kullanın – sadece virüs prezervatif tarafınca korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir.
 • Genital siğiller için tedavi görürken cinsel ilişkiye girmeyin.
 • HPV aşısı yaptırın: HPV’den korunmanın en etkili yolu; hem hanımefendiler hem de erkekler için HPV aşısı olmaktır.
 • Tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren meydana getirilen HPV aşısı, virüsün en sık kanser icra eden HPV 16 ve 18 tipine karşı koruyuculuk sağlıyor. Ek olarak, dörtlü aşının (kuadrivalan) genital siğil icra eden 6 ve 11 tiplerine karşı koruyuculuğu da bulunuyor. Tüm rahim ağzı kanserlerinden yüzde 90 oranından koruyabildiği benzer biçimde, siğilden de aynı oranda koruyor.

  HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

  Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir