HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV? Virüsü? Ağız kanseri?

HPV? Virüsü? Ağız kanseri?, HPV Ağız kanserleri,

KELİMELER: HPV Virüsü Ağız kanseri HPV kanseri tedavisi, HPV?, Hpv siğilleri, Hpv ilaçları, Hpv kanseri, Hpv virüsü, Hpv-hpv, Hpv-siğil, Hpv virüsü ağız, Hpv penis, Hpv kadın, Hpv erkek, Hpv tedavisi 2019 – 2020

HPV, NİN en sık cinsel yolla bulaşan bir virüstür. 200’den fazla tipi vardır. Hpv Vücudun değişik yerlerinde siğil kondilom, hücre çoğalması ve kansere neden olabilir.

hpv  vücuda alındıktan sonraki 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Siğiller en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde çıkabilir. Ağız kanseri HPV’nin %80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından elimine edilir, hpv kanser oluşma süreci 10-15 yıldır. HPV Ağız kanserleri nin % 99’unda HPV pozitiftir.

Ağız kanseri, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü uzun süren ses kısıklığı, geçmeyen ağız içi yaraları, kulağa vuran ağrı, boyunda şişlik gibi şikayetlerin ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu gibi kanserlerin ilk belirtisi olabilir. Uzun süren bu belirtilerde bir KBB hekimi tarafından muayene ve tetkik edilmesi gerekir.

Endoskopik ve radyolojik tetkikler yapılarak bu lezyonun belirlenmesi eğer bir bulgu var ise gerektiğinde biyopsi alınarak patoloji tahlili yapılarak teşhisin bir an evvel konulması gerekiyor. Teşhis konduktan sonra hastalığın büyüklüğü, nerelere yayıldığının belirlenmesi, ayrıca hasta akciğerler başta olmak üzere bazı bölgelere sıçrama yapıp yapmadığının da ortaya çıkarılması gerekir.

Bu incelemeler sonrasında hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilerek baş ve boyun bölgesinde uzmanlaşmış bir KBB uzmanına başvurulması gerekir.

Yayılma türüne göre kısmı organı tümörün türüne gırtlak tümörünün alınması, boyundaki lenf bezelerinin temizlenmesi cerrahı yaklaşımının kapsamı içindedir. Ayrıca doku ve organ kaybına yönelik estetik ve kozmetik yönden tekrar operasyonlar yeniden düşünülebilir.

Sigara içenler, çok ağır yağlı ya da tütsülenmiş gıdaları yoğun tüketenler HPV gibi bazı cinsel yolla geçen virüs enfeksiyonları bulaşmış kişilerin bu tür hastalığın riski altında olduğu söylenmektedir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir