Genital Siğil Forum ve Yorumları
HPV Virüsü Forum ve Yorumları
Blog

HPV virüsünün tanı ve teşhis yöntemleri

HPV virüsünün tanı ve teşhis şekilleri nedir?

Jinekolojik muayene esnasında saptanan siğillerden parça yada bu şekilde bir lezyon yok ise vajinal ya da servikal akıntıdan sürüntü alınması ve alınan örneklerde HPV virüsüne ilişik DNA’ların incelenmesi ile teşhisi konulabilir.

Bu sayede HPV virüs tiplendirmesi de yapılabilmekte ve yüksek riskli bir HPV varlığı belirlenebilmektedir. Yüksek riskli HPV pozitifliği mevcutsa ileri incelem ve tedavi için mevzusunda deneyimli bir Hanım Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurulması ehemmiyet taşımaktadır.

Bunun yanında alınan servikal kısaca rahim ağzı Pap Smear testinde de HPV virüsünün niçin olabileceği hücresel değişimler saptanarak HPV enfeksiyonu belirlenebilir.

HPV enfeksiyonun emare vermeme olasılığı göz önünde bulundurulunca serviks kanserine ilerleme olmadan teşhisin konulabilmesi ve lüzumlu önlemlerin alınabilmesi için tertipli olarak HPV testi ve/yada servikal Pap Smear testi yaptırılmasının önemi bilinmelidir. Vatanımızda ulusal kanser tarama standartlarına gore; 30-65 yaş grubundaki her hanım 5 yılda bir HPV ve Pap Smear testi ile taranmaktadır.

HPV enfeksiyonunda tedavi iyi mi yapılır?

Günümüzde HPV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemi düzgüsel çalışan sıhhatli bireylerin minimum yüzde 80’ninin bu virüsü vücuttan temizleyeceği bilinmelidir. HPV enfeksiyonu tedavisinde, virüsün yol açmış olduğu lezyonlara hususi tedavi planlaması yapılmaktadır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.