HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu nedir?

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV), insanoğlu içinde ciltten cilde temas yöntemiyle geçen viral bir enfeksiyondur. 40’tan fazla Güvenilir Kaynak cinsel temastan geçen ve cinsel organlarınızı, ağzınızı yada boğazınızı etkileyebilecek 100’den fazla HPV çeşidi vardır. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) Güvenilir Kaynak’a nazaran, HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur (STI). O denli yaygındır ki, cinsel açıdan etken bir oldukca insan, birkaç cinsel partneri olsa bile, bir noktada bir miktar çeşitlilik elde eder. Bazı genital HPV enfeksiyonu vakaları herhangi bir sağlık sorununa niçin olmayabilir. Bununla birlikte, bazı HPV türleri genital siğillerin ve hatta rahim ağzı, anüs ve boğaz kanserlerinin gelişmesine yol açabilir.

HPV sebepleri

HPV enfeksiyonuna neden olan virüs, ciltten cilde temas yöntemiyle bulaşır. Bir oldukca insan, vajinal, anal ve oral sex de dahil olmak suretiyle direkt cinsel temas yöntemiyle genital HPV enfeksiyonuna yakalanır. HPV deriden deriye bir enfeksiyon olduğundan, bulaşmanın gerçekleşmesi için cinsel ilişki lüzumlu değildir. Pek oldukca kişide HPV vardır ve bunu bilmiyordur, bu da partnerinizde herhangi bir emare olmasa bile gene de sözleşme yapabileceğiniz anlamına gelir. Birden fazla HPV türüne haiz olmak da mümkündür. Nadir durumlarda, HPV’si olan bir anne virüsü doğum esnasında bebeğine bulaştırabilir. Bu olduğunda, çocuk boğazında yada solunum yollarında HPV ile ilişkili siğiller geliştiren tekrarlayan solunum papillomatozu denen bir durum geliştirebilir.

HPV semptomları

Bir oldukca süre, HPV enfeksiyonu herhangi bir belirgin emareye yada sağlık sorununa niçin olmaz. Aslına bakarsak, CDC’ye nazaran, HPV enfeksiyonlarının yüzde 90’ı (10’da 9’u) iki yıl içinde kendi kendine ortadan kalkıyor. Bir tek bu süre zarfında virüs hala kişinin vücudunda olduğundan, o kişi bilmeden HPV bulaştırabilir. Virüs kendiliğinden geçmediğinde ciddi sağlık problemlerine niçin olabilir. Bunlar, boğazdaki genital siğiller ve siğilleri (tekrarlayan solunum papillomatozu olarak bilinir) ihtiva eder. HPV ek olarak rahim ağzı kanserine ve diğeri cinsel organ, baş, boyun ve boğaz kanserlerine niçin olabilir. Siğillere neden olan HPV türleri, kansere neden olan türlerden farklıdır. Dolayısıyla, HPV’nin niçin olduğu genital siğillere haiz olmak, kanser geliştireceğiniz anlamına gelmez. HPV’nin niçin olduğu kanserler, kanser büyümenin sonraki aşamalarına gelene kadar bir çok süre emare göstermez. Tertipli taramalar, HPV ile ilgili sağlık sorunlarının daha erken teşhis edilmesine destek olabilir. Bu, görünümü iyileştirebilir ve hayatta kalma şansını artırabilir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir