HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

Kadınlarda Düzenli yapılan Pap Smear testi

Kadınlarda Düzenli yapılan Pap Smear testi HPV Tedavisi Türkiye.

(Pap Smear testi Kadınlarda HPV tedavisi) Bütün dünyada her sene 500 bin kadında meydana çıkan rahim ağzı kanseri yüzünden 230 bin bayanın hayatını kaybettiği belirlendi.

Hastalığın erken tanı metodları kullanılarak ilk safhalarında yakalanabildiğini ifade eden uzmanlar, Erken tanı da ise sık sık ismini duyduğumuz pap smear testi ve FDA (American Food and Drug Administration) incelemelerından sonra gündeme gelen DNA tabanlı HPV testi öne çıkıyor.

Uzmanlara göre rahim ağzı kanseri gelişmeden seneler evvelce, kanser öncüsü hücresel değişimler meydana çıkıyor. Düzenli oluşturulan Pap Smear testi ile bu değişiklıkların belirleme edilmesi yardımıyla hastalığa kanser gelişmeden evvelce araya girmek etme talihi doğuyor.

Arada sırada Pap smear sonucu, normal ve anormal arasında belirsiz bir sınır bölgesinde olabiliyor.

İşte bu noktada dehemmiyete HPV testi dehemmiyete giriyor.

HPV testi yapılarak belirsizliğin habis lezyonlara dönüşüp (HPV pozitiflik) dönüşmeyeceği (HPV negatif) öngörülebiliyor.

Ayrıca, saklı bir HPV enfeksiyonu ya da Pap incelemesinde görülen hafif değişikliklerin saklı bir kanser ya da anormal değişikliklerin başlangıcı olup olmayacağı konusu ile ilgili da HPV testi faydalı olabiliyor.

HPV TESKİ UYGULAMA ALANLARI (Pap Smear testi Kadınlarda HPV tedavisi)

Pap smear sonucundaki şüpheli bilgilerin dışında da doktorun hastayı bazı durumlarda HPV tetkikini ideal görebilir.

Hastanın muayene bulunduğu gündeki fiziksel bulgulara ya da hikayesine yönelik olarak HPV testi ile değerlendirilmesinin lüzumlu olma ihtimalini olur.

Testin aktif cinsel yaşamın başlangıcından ileri üçüncü seneden itibaren tarama hedefli olarak her üç senede bir tekrarlanarak yapılabilecek.

HPV TESTİ İLE DNA İNCELENİYOR

HPV testinin teknik olarak jinekolojik muayene ve pap smear testinden değişik olmadığı, testin tamamiyle ağrısız olup anestezi gerektirmez.

HPV testinin pap smear ya da biyopsi incelemesinden değişikliğini ise HPV testi, direkt olarak HPV’nin genlerinin incelenmesine dayanıyor.

Kansere sebep olabilen yüksek riskli HPV tiplerinin kalıtsal özellikleri direkt olarak DNA incelenerek saptanıyor. Hangi Pap testi sonuçlarının özel ilgi gerektirdiğine dair ipuçları veriyor.

HPV TESTİ GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR

Kadınlarda HPV tedavisi: Literatürde HPV testinin rahim ağzı kanseri araştırmasında primer tarama testi olarak kullanılmasının daha doğru bulunduğu ve vakit ortamında tek tarama testi olarak kullanılacağı tarafında makaleler yayınlanmaya başlandı.

Gelecekte rahim ağzı kanseri engelleme uygulamaları dahilinde yalnızca Kadınlarda HPV tedavisi: HPV testinin kullanılacağı ve servikal sitoloji tekniklerinin yüksek riskli HPV virüsü zenginliği saptanmış hastalarda kanserleşme sürecini takip etme hedefiyle kullanılacak.

Amerika’da oluşturulan incelemeler da ülkede 30 yaş üstü kadınların büyük çoğunluğunun yalnızca HPV testi yaptırdığını meydana koyuyor. Bütün bunlar, her geride bıraktığımız sene HPV testinin daha da ehemmiyet kazanacağını işaret ediyor.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir