Genital Siğil Forum ve Yorumları
HPV Virüsü Forum ve Yorumları
Blog

HPV enfeksiyonunda tedavi nasıl yapılır?

Günümüzde HPV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemi düzgüsel çalışan sıhhatli bireylerin minimum yüzde 80’ninin bu virüsü vücuttan temizleyeceği bilinmelidir. HPV enfeksiyonu tedavisinde, virüsün yol açmış olduğu lezyonlara hususi tedavi planlaması yapılmaktadır. Eğer virüs genital kondülom denilen siğillere sebep olduysa bu siğillerin cerrahi olarak çıkarılması, elektrokoter yardımı ile yakılması, kriyoterapi ile dondurulması, ilaç ya da bazı hususi kimyasal ajanlarla tedavisi planlanabilmektedir. Eğer hastanın vulva, vajen ya da serviksinde kanser öncü lezyonları oluştu ise bu lezyonlara yönelik takip ve lüzumlu ise cerrahi tedavi algoritması zaman kaybı yapılmaksızın planlanmalıdır.

HPV enfeksiyonundan korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

HPV enfeksiyonu aslolan olarak cinsel ilişki ve temas ile bulaştığından cinsel olarak etken olan her kişi HPV enfeksiyonu açısından risk taşımaktadır. Penis ve vajen temasını önleyen kondom kullanımı enfeksiyonun bulaş riskini azaltmaktadır sadece maalesef bütünü ile korumamaktadır. Bu açıdan bakıldığında korunmak için en doğru yaklaşım cinsel enfeksiyon açısından risk taşıyan kişilerle cinsellik yaşanmamasıdır. Gene cinsel partnerlerimizin karşılıklı olarak tek olması bulaş olasılığını en aza indirecektir. Günümüzde en sık genital siğil ve serviks/vulva-vajen kanserlerine sebebiyet veren HPV tiplerine karşı yüzde yüze yakın koruyuculuk elde eden aşılar bulunmaktadır.

HPV aşısı HPV enfeksiyonundan korur mu? HPV aşısı kimlere hangi yaşta ve iyi mi yapılmalıdır?

Günümüzde kullanımda olan 3 değişik HPV aşısı bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bivalan kısaca 2’li HPV aşısı: Serviks kanserlerinin ortalama %70’ninin sebebi olan yüksek riskli HPV Tip 16 ve 18’e yönelik aşı
  • Kuadrivalan kısaca 4’lü HPV aşısı: En sık genital siğillere kısaca kondilomlara yol açan düşük riskli HPV Tip 6 ve 11 ve HPV Tip 16 ve 18’e yönelik aşı
  • Nonavalan kısaca 9’lu HPV aşısı: HPV Tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58’e yönelik aşı

Devletimizde 2’li ve 4’lü aşılar bulunmakta, 9’lu aşı ise hemen hemen bulunmamaktadır. HPV aşıları için tavsiye edilen uygulama yaşı; cinsel birlikteliğin başlamadığı ve aşıya karşı en iyi immün yanıtın alınacağı 9-14 yaş aralığıdır. Bugünkü kanıtlar dahilinde hem kız hem de adam evlatları için aşının en uygun uygulama yaşı 11-12 olarak belirlenmiş ve 26 yaşına kadar da (15-26 yaş aralığı) telafi (catch-up) aşılamasının yapılması önerilmiştir. Meydana getirilen emek harcamalar 15 yaş altındaki bireylerde immün cevap daha etken olacağından aşının iki doz yapılmasının kafi olacağını belirtmektedir. Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (U.S. FDA) tarafınca hem adam hem de bayanlar için 45 yaşına kadar uygulama onayı olan HPV aşılarının 15 yaş üstü bireylerde 3 doz olarak uygulanması önerilmektedir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.