HPV Aşısı Bilmeniz gerekenler

HPV Aşısı Bilmeniz gerekenler

HPV Aşısı Bilmeniz gerekenler Niçin aşı olalım?

Aşı aşağıdakileri içeren birçok kanser ile ilişkili olan insan papillomavirüsü  çeşitleriyle enfeksiyonu önler:

 Hanımlarda rahim ağzı kanseri,
 Hanımlarda vajinal ve vulvar kanserler,
 Hanımlarda ve erkeklerde anal kanser,
 Hanımlarda ve erkeklerde boğaz kanseri ve
 Erkeklerde penis kanseri.

Buna ek olarak, HPV aşısı hem hanımlarda hem de erkeklerde genital siğillere yol açan HPV tipleriyle enfeksiyonu engeller.

Tertipli PAP Testleri Yapılmalı

Birleşik Devletlerde her yıl ortalama 12000 hanım rahim ağzı kanseri olmakta ve ortalama 4000 hanım bu yüzden ölmektedir.

HPV aşısı bu rahim ağzı kanser vakalarının çoğunu önleyebilir.
Aşılama rahim ağzı kanseri taramasının yerini tutmaz.

Bu aşı rahim ağzı kanserine niçin olabilecek tüm HPV tiplerine karşı koruma sağlamaz. Hanımefendiler hala tertipli Pap testleri
yapmalıdır.

Bir Fazlaca Hastalığın Sebebi Olabilir !

HPV enfeksiyonu çoğu zaman cinsel temas ile bulaşır ve bir çok insan yaşamının bir noktasında enfekte olur. Gençler dâhil ortalama 14 milyon Amerikalı her yıl enfekte olmaktadır. Bir çok
enfeksiyon, kendiliğinden kaybolur ve ciddi sorunlara niçin olmaz. Sadece binlerce hanım ve adam HPV’den meydana gelen kanser ve öteki hastalıklara yakalanmaktadır.

AŞI

HPV aşısı FDA tarafınca onaylanmış olup hem adam hem de hanımefendiler için CDC tarafınca önerilmektedir. Rutin olarak 11- 12 yaşlarında yapılır, sadece 9 yaşından başlayarak 26 yaşına kadar uygulanabilir.

9 ila 14 yaşları arasındaki bir çok ergene, 6-12 ay aralıklı iki dozluk bir seri halinde HPV aşısı yapılmalıdır.

15 yaş ve üstünde HPV ile aşılanmaya başlayanlara, birinci dozdan 1-2 ay sonrasında ikincisi, ilk dozdan 6 ay sonrasında üçüncüsü olmak suretiyle üç dozluk bir seri uygulanmalıdır.

Bu yaş önerileri için birkaç kural dışı bulunmaktadır. Sıhhat görevliniz size daha çok informasyon verebilir.

Enjekte edilen herhangi bir aşıdan sonrasında ortaya çıkabilecek problemler:

  • Herhangi bir ilaç ciddi bir alerjik reaksiyona niçin olabilir. Bu tür reaksiyonlar aşıdan sonrasında oldukca ender görülür, ortalama bir milyon dozda 1 olduğu tahmin edilmektedir ve aşılamadan sonrasında birkaç dakika ila birkaç saat içinde meydana gelebilir.
  • Bazı insanoğlu kimi zaman aşı dâhil tıbbi bir işlemden sonrasında yayılabilirler. Ortalama 15 dakika süresince oturma yada uzanma, bayılmayı ve düşüşün niçin olduğu yaralanmaları önlemeye destek olabilir. Başınız dönerse, görme değişikliğiniz olursa yada kulaklarınızda çınlama var ise doktorunuza söyleyiniz.
  • Bazı insanlarda, şiddetli omuz ağrısı ve enjeksiyon meydana getirilen kolda hareket zorluğu olabilir. Bu oldukca nadiren olur.

Herhangi bir ilaç şeklinde bir aşının da, ciddi bir tıbbi hasar yada ölüme niçin olma ihtimali, oldukca düşük olsa da vardır. Aşıların güvenliği daima izlenmektedir.

HPV Genital Siğiller Yardımcı Bitkisel Ürünler

Genital siğiller hakkında öncelikle doktorunuzun dediklerine önem vermeniz gerekir. Ancak genital siğillerden  kurtulanların ne kullandıklarını nasıl iyileştikleriniz ve test sonuçlarının nasıl temiz çıktığı  forumlarda yorumlarını okumak isterseniz Genital Siğiller Forum İyileşenler Girişi Bitkisel ürünlerden faydalanmak isterseniz bitkisel ürünler hakkında ANTİBİYOKS Sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Genital Siğil Forum

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir