HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV (İnsan papilloma virüsü) Aşısı Bilmeniz gerekenler

HPV (İnsan papilloma virüsü) Aşısı Bilmeniz gerekenler

Neden aşı olalım?

Aşı aşağıdakileri içeren birçok kanser ile ilişkili olan insan papillomavirüsü  türleriyle enfeksiyonu önler:

 Kadınlarda rahim ağzı kanseri,
 Kadınlarda vajinal ve vulvar kanserler,
 Kadınlarda ve erkeklerde anal kanser,
 Kadınlarda ve erkeklerde boğaz kanseri ve
 Erkeklerde penis kanseri.

Buna ek olarak, HPV aşısı hem kadınlarda hem de erkeklerde genital siğillere neden olan HPV tipleriyle enfeksiyonu engeller.

Düzenli PAP Testleri Yapılmalı

Birleşik Devletlerde her yıl yaklaşık 12000 kadın rahim ağzı kanseri olmakta ve yaklaşık 4000 kadın bu nedenle ölmektedir. HPV aşısı bu rahim ağzı kanser vakalarının çoğunu önleyebilir.
Aşılama rahim ağzı kanseri taramasının yerini tutmaz. Bu aşı rahim ağzı kanserine neden olabilecek tüm HPV tiplerine karşı koruma sağlamaz. Kadınlar hala düzenli Pap testleri
yapmalıdır.

Bir Çok Hastalığın Sebebi Olabilir !

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel temas ile bulaşır ve çoğu insan hayatının bir noktasında enfekte olur. Ergenler dâhil yaklaşık 14 milyon Amerikalı her yıl enfekte olmaktadır. Çoğu
enfeksiyon, kendiliğinden kaybolur ve ciddi sorunlara neden olmaz. Ancak binlerce kadın ve erkek HPV’den kaynaklanan kanser ve diğer hastalıklara yakalanmaktadır.

AŞI

HPV aşısı FDA tarafından onaylanmış olup hem erkek hem de kadınlar için CDC tarafından önerilmektedir. Rutin olarak 11- 12 yaşlarında yapılır, ancak 9 yaşından başlayarak 26 yaşına
kadar uygulanabilir. 9 ila 14 yaşları arasındaki çoğu ergene, 6-12 ay aralıklı iki dozluk bir seri halinde HPV aşısı yapılmalıdır. 15 yaş ve üzerinde HPV ile aşılanmaya başlayanlara, birinci dozdan 1-2 ay sonra ikincisi, ilk dozdan 6 ay sonra üçüncüsü olmak üzere üç dozluk bir seri uygulanmalıdır. Bu yaş önerileri için birkaç istisna bulunmaktadır. Sağlık görevliniz size daha fazla bilgi verebilir.

Enjekte edilen herhangi bir aşıdan sonra ortaya çıkabilecek sorunlar:

  • Herhangi bir ilaç ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu tür reaksiyonlar aşıdan sonra çok nadir görülür, yaklaşık bir milyon dozda 1 olduğu tahmin edilmektedir ve aşılamadan sonra birkaç dakika ila birkaç saat içinde meydana gelebilir.
  • Bazı insanlar bazen aşı dâhil tıbbi bir işlemden sonra yayılabilirler. Yaklaşık 15 dakika boyunca oturma veya uzanma, bayılmayı ve düşüşün neden olduğu yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Başınız dönerse, görme değişikliğiniz olursa veya kulaklarınızda çınlama varsa doktorunuza söyleyiniz.
  • Bazı insanlarda, şiddetli omuz ağrısı ve enjeksiyon yapılan kolda hareket zorluğu olabilir. Bu çok nadiren olur.

Herhangi bir ilaç gibi bir aşının da, ciddi bir tıbbi hasar veya ölüme neden olma ihtimali, çok düşük olsa da vardır. Aşıların güvenliği daima izlenmektedir.

 

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir