HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV insan papilloma virüsü

HPV insan papilloma virüsü anlamına gelir. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. HPV genellikle zararsızdır. Kendi kendine geçer, ancak bazı türleri, kansere veya genital siğillere yol açabiliyor.

En yaygın STD.

HPV insan papilloma virüsü 200’den fazla insan papilloma virüsü (HPV) türü vardır. Yaklaşık 40 çeşit genital bölgenize vulva, vajina, serviks, rektum, anüs, penis ve skrotum ile ağız ve boğazınıza bulaşabilir. Bu tür HPV cinsel temas sırasında yayılır. Diğer HPV türleri, el siğilleri ve ayaklarda plantar siğiller gibi yaygın siğillere neden olur. Ancak bunlar cinsel yolla bulaşmaz.

HPV insan papilloma virüsü, Genital siğil, hpv virüsü

Genital HPV enfeksiyonları çok, çok yaygındır. Aslında, seks yapan çoğu insan hayatlarının bir noktasında. HPV’ye yakalanır. HPV’li çoğu insanın hiçbir semptomu yoktur. Kendilerini tamamen iyi hissederler, bu nedenle genellikle enfekte olduklarını bile bilmezler.

Çoğu genital HPV enfeksiyonu hiç zararlı değildir ve kendi kendine geçer. Ancak bazı HPV türleri, genital siğillere veya belirli kanser türlerine yol açabilir.

İki tip HPV (tip 6 ve 11), çoğu genital siğil vakasına neden olur . Siğiller eğlenceli değildir. Ancak kansere veya diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açmadıkları. İçin düşük riskli HPV olarak kabul edilirler.

En az bir düzine HPV tipi bazen kansere yol açabilir, ancak özellikle ikisi (tip 16 ve 18) kanser vakalarının çoğuna yol açar. Bunlara yüksek riskli HPV denir . Rahim ağzı kanseri en yaygın olarak HPV ile bağlantılıdır, ancak HPV ayrıca vulva , vajina , penis , anüs , ağız ve boğazda kansere neden olabilir .

HPV’nin tedavisi yok. Ancak HPV’nin sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını önlemek için yapabileceğiniz çok şey var. Orada aşılar şimdiye bazı HPV tipleri alma korunmanıza yardımcı olabilir. Genital siğiller hemşireniz veya doktorunuz tarafından alınabilir. Yüksek riskli HPV, kansere dönüşmeden genellikle kolayca tedavi edilebilir, bu nedenle düzenli Pap/HPV testleri çok önemlidir. İken prezervatif ve diş barajlar mükemmel koruma sunmuyoruz, onlar HPV alma şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU
Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !
HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !
About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.