Genital Siğil Forum ve Yorumları
HPV Virüsü Forum ve Yorumları
Blog

HPV Tarihi Ve Yol Açtığı Hastalıklar Kronolojik Liste I

HPV Zamanı Ve Yol Açmış olduğu Hastalıklar I

Eski Yunan ve Roma kaynaklarında cilt siğillerin varlığından ve hatta cinsel yolla bulaşan bir durum olduğundan bahsedilse de bu lezyonların bir virüsten kaynaklandığının ve hatta aynı aileden olan bazı virüs tiplerinin kansere yol açtığının anlaşılması uzun bir süreç sonunda gerçekleşmiştir.

1842

HPV Çağıl tıp tarihinde, siğillerin nedenine ve ihtimaller içinde risk faktörlerine yönelik ilk emek harcama, 1842 senesinde, bir İtalyan tabip tarafınca yayınlanmıştır. Notlarında daha ilkin cinsel ilişkisi olan ve birden fazla partneri olan hanımlarda genital siğillerin oldukça daha sık görüldüğünden bahsederek,bu siğillerin cinsel yolla geçen bir hastalık etkeninden kaynaklanabileceğini ileri sürmüştür.

1907

Takiben 1907’de gene bir İtalyan olan Dr. Giuseppe Ciuffo da cilt ve genital siğillerin bir virüs kaynaklı olduğu hipotezini savunmuştur sadece teknolojik imkanların yetersizliği bu hipotezinin ispatlanmasını engellemiştir.

1933

HPV Virüs bulunmadan ilkin 1933 ‘te Richard Shope ve E. Weston Hurst pamuk kuyruklu beyaz tavşanlarda bulunan siğillerden almış olduğu parçaları öteki beyaz tavşanlara vermişler ve sağlam olan tavşanlarda da siğil oluşumunu gözlemleyerek, bu siğillerin bulaşıcı bulunduğunu göstermişlerdir.

1935

Derhal akabinde, 1935 ‘de Peyton Rous ve Joseph Beard bu virüsün tumorojenik bulunduğunu ve tavşanlarda cilt kanserinin bulaşıcı olmasını sağladığını göstermiş ve bu bilgiyi baz alarak : pamuk kuyruklu tavşan papilloma virüsü (CRPV-cottontail rabbit papilloma virus) adını vermişlerdir. Bu durum ilk DNA virüsünün farkedilmesine niçin olmuştur. Virüs nedenli ve bulaşıcı olan cilt kanserinin tanımlanması Francis Peyton Rous ‘a 1966 senesinde Nobel Tıp ödülünü getirmiştir.

1949

HPV 1949 ‘da elektron mikroskopunun etkin kullanımıyla, siğillere bir virüsün niçin olduğu gözle de görülerek netleştirilmiştir.

1970

1970 ‘lerde ise rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) olan hanımlarda genital Herpesin (uçuk virüsü) bulunması rahim ağzı kanseriyle Herpes virüsünün (uçuk virüsü) ilgili olabileceğini düşündürtmüştür.

1974

Sadece 1974 ‘de Alman Dr. Herald zur Hausen ilk olarak HPV ‘nin serviks kanserinin sebebi bulunduğunu belirtmiştir. O sıralarda Herpes virüsü etken olarak düşünülse de Dr. Hausen 1983 senesinde serviks kanserinde HPV ‘yi göstererek, bugün ulaştığımız tüm bilgilerin ana dönüm noktasına ulaşmıştır.

Bu data ışığında onlarca bilimsel yazı yayınlanmıştır. Bilimsel nitelikli çalışmaların sonucunda rahim ağzı kanserinin oluşmasında ana etkenin HPV virüsü olduğu ve bu virüsün onlarca tipinin bulunmuş olduğu ek olarak bu tiplerden hepsinin değil bazılarının rahim ağzı (serviks ) kanserine yol açmış olduğu net bir halde ispatlanmıştır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.