HPV Türkiye

HPV Türkiye Bilgi Paylaşım Forumu

HPV Tarihi Ve Yol Açtığı Hastalıklar Kronolojik Liste II

HPV Tarihi Ve Yol Açtığı Hastalıklar Kronolojik Liste II

HPV Kanser Yine yapılan çalışmalar sonucunda HPV’nin infeksiyona ergenlik çağında yol açtığı, birçok insanda bu infeksiyonun belirti vermeden geçtiği ama kalan kısımlarda klinik hastalık yaparak veya onlarca sene sonrasında hücrelerde kansere dönüşüme yol açan değişikliklere neden kanser olduğu saptanmıştır.

ÇÖZÜM ARAYIŞI

Akademik bilgi ve detayların ortaya çıkarılması, bilim adamlarının bu virüse karşı korunma yöntemlerine odaklanmasına neden olmuştur. Sonuçta kansere yol açan HPV tiplerinin belirginleşmesi bu tiplere karşı aşı geliştirme fikri ortaya atılmıştır.

2006 VE İLK HPV AŞISI

Takiben, 2006 yılında üretilen HPV bulaşmasını engelleyerek rahim ağzı kanserini engelleyen aşıların üretimi mümkün olmuştur.

NOBEL ÖDÜLÜ

Kanseri engelleyen bir aşının üretilmesinde temel bilgiyi 1983 yılında ‘Serviks kanserinin nedeni HPV’dir’ diyerek tanımlayan ve araştırmaları ile konuya dikkat çeken Dr. Hausen’e 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü verilmiştir.

HPV AŞISI GELİŞİMİ

Dr. Hausen ‘in açtığı yolda HPV virüsünün birçok alt tipi keşfedilmiştir ve halen keşfedilmektedir. Günümüzde rahim ağzı kanserlerinin %70 nedeni olduğu bilinen HPV tip 16 ve 18 için aşılar üretilmiştir. Rahim ağzı kanserinden korunma amaçlı üretilen aşıların içinde siğile neden olan HPV tiplerini de içeren aşılar üretilmiştir.

HPV’NİN GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU

Var olan aşılar HPV ile infekte olmayı engelleyici (koruyucu) aşılardır. Bu aşılar dışında daha önce HPV ile enfekte olmuş kişilerin tedavisi için kullanılabilecek aşılar için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Gelecek dönemlerde HPV nin neden olduğu düşünülen hastalıkların daha da netleşmesi ve bu hastalıklara karşı etkin korunma ve tedavi yöntemlerinin araştırılması devam edecektir.

 

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

About the author
HPVTurkiye
Bilgi Paylaştıkça Büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir